Menu
TOPZINE.cz
Technologie

Jak se stal ze švýcarských hodinek fenomén?

Pro nejlepší doutníky si zaletíte na Kubu, nejlepší whiskey budete hledat ve Skotsku a nejlepší hodinky samozřejmě ve Švýcarsku. To nejsou jen socioekonomická klišé, ale prostá fakta.

Abychom mohli odpovědět na otázku, proč tomu tak je (alespoň co se týče proslulých švýcarských hodinek), musíme se vrátit o pár století zpět do historie. Právě tam totiž leží prvotní příčiny dnešního věhlasu švýcarských výrobců hodinek.

Vše začalo reformami

Fenomén švýcarského hodinářství v podstatě nevědomky způsobil Jean Calvin svými náboženskými reformami, které mimo jiné zakazovaly nošení zlatých šperků. Ženevští zlatníci si tak museli hledat jiné řemeslo. Smysl pro estetiku, jemná práce a trpělivost se kromě šperkařství dala uplatnit právě ve výrobě hodinek. A tak vznikl roku 1601 vůbec první hodinářský cech na světě.

Hrdá tradice a striktní pravidla

Historickou tradici mají ve Švýcarsku všechny tamní prestižní značky, jako TAG Heuer, Zenith, Perrelet nebo Baume & Mercier. Mají vskutku být na co hrdí, protože udržet se na špičce v silné konkurenci dovedou opravdu jen ti nejlepší. Navíc, aby mohly hodinky nosit označení Swiss-made, musí splňovat přísná kritéria, která stanovuje zákon:

  • Technický vývoj hodinek se musí odehrávat ve Švýcarsku.
  • Hodinky musí bezpodmínečně mít švýcarský strojek.
  • Strojek musí být vložen do hodinek ve Švýcarsku.
  • Nejméně 60 % výrobních nákladů musí pocházet ze Švýcarska.
  • Výstupní kontrola se rovněž musí odehrávat ve Švýcarsku.

Pokud nejsou výše uvedená kriteria splněna, hodinky nesmějí nést označení Swiss-made.

Švýcarské hodinky

Hodnoty, které přetrvají celé generace

Kupujete-li si švýcarské hodinky, kupujete zároveň i kvalitu, ze které se budou těšit i děti vašich dětí. Je to právě preciznost a kvalita, která doprovází švýcarské hodinky již od 16. století. Dámské i pánské hodinky značek Chopard, Corum, Maurice Lacroix, Longines nebo Oris jsou samy o sobě potvrzením kvality.

Pro švýcarské hodinky nemusíte létat až do Ženevy. Ušetřete drahocenný čas a navštivte jednu z poboček hodinek Beny, kde najdete všechny nejprestižnější švýcarské výrobce hodinek přehledně na jednom místě.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak se stal ze švýcarských hodinek fenomén?