×
TOPZINE.cz

Jak se správně píše datum aneb vyvarujme se nejčastějších chyb

Jako všechno, i datum má svá pravidla pro psaní, která je nutné dodržovat. Proto se společně podívejme na několik z nich.

Zdá se to být jednoduché, v něčem takovém se těžko dají dělat chyby. Ale přece by se jich pár našlo. A nikdy není na škodu připomenout si to hlavní.

Letopočet krátíme pouze v ustálených spojeních

Den sázíme vždy arabskými číslicemi s tečkou za číslem.
Je několik způsobů, jak můžeme sázet měsíc. Může to být arabskými či římskými číslicemi s tečkou nebo jej můžeme napsat i slovně.

Nezapomínejme však ani na letopočet, který se píše vždy arabskými číslicemi bez oddělování čísel mezerou. Způsobem s mezerou (např. 1 994) totiž označujeme hodnotu v penězích.

Samozřejmě je možné letopočet zkrátit o první dvě číslice, to lze však pouze v zaběhnutých případech, kdy dva letopočty musí být spojené spojovníkem nebo zlomkovou čárou: 1994-95, 1994/95.
Také tak můžeme udělat ve zvláštních spojeních: INVEX 94, ´94 nebo v případě výtvarného záměru (u novoročenky, PF apod.).

Různé země mají různé formáty data

Máme různé formáty data, záleží na zemi. Tradiční formát pro Asii, Švédsko, Rakousko, ale i Chorvatsko je: rok, měsíc a den.
Co se týče USA, Kanady či Filipín, je to formát: měsíc, den a rok.
U nás se nejčastěji používá pořadí: den, měsíc, rok.

Datum má různé formáty s ohledem na země
Datum má různé formáty s ohledem na země, Zdroj: sxc.hu

Hlavně nesmíme zapomínat na to, že jednotlivé údaje data oddělujeme vždy mezerou, jestliže nejsou spojené pomlčkou či lomítkem.

27. května 2012
27. 5. 2012
27. V. 2012
27-05-2012

Pravidel pro sázení data není mnoho, přesto je důležité si na jisté chyby dávat pozor. Setkáváme se s ním totiž každý den, proto je dobré vědět, jak se má správně psát.1 Komentář Jak se správně píše datum aneb vyvarujme se nejčastějších chyb

  1. Dobrý den,
    mohu se zeptat zda se píše velké písmeno pokud píšu měsíc slovy??
    Tedy 15. Července?? já tvrdím, že ne, ale šéf mi tvrdí, že si to zjišťoval a že ano.

    Děkuji za odpověď

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..