Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Jak se správně píše datum aneb vyvarujme se nejčastějších chyb

Redakce

Redakce

22. 7. 2012

Jako všechno, i datum má svá pravidla pro psaní, která je nutné dodržovat. Proto se společně podívejme na několik z nich.

Zdá se to být jednoduché, v něčem takovém se těžko dají dělat chyby. Ale přece by se jich pár našlo. A nikdy není na škodu připomenout si to hlavní.

Letopočet krátíme pouze v ustálených spojeních

Den sázíme vždy arabskými číslicemi s tečkou za číslem.
Je několik způsobů, jak můžeme sázet měsíc. Může to být arabskými či římskými číslicemi s tečkou nebo jej můžeme napsat i slovně.

Nezapomínejme však ani na letopočet, který se píše vždy arabskými číslicemi bez oddělování čísel mezerou. Způsobem s mezerou (např. 1 994) totiž označujeme hodnotu v penězích.

Samozřejmě je možné letopočet zkrátit o první dvě číslice, to lze však pouze v zaběhnutých případech, kdy dva letopočty musí být spojené spojovníkem nebo zlomkovou čárou: 1994-95, 1994/95.
Také tak můžeme udělat ve zvláštních spojeních: INVEX 94, ´94 nebo v případě výtvarného záměru (u novoročenky, PF apod.).

Různé země mají různé formáty data

Máme různé formáty data, záleží na zemi. Tradiční formát pro Asii, Švédsko, Rakousko, ale i Chorvatsko je: rok, měsíc a den.
Co se týče USA, Kanady či Filipín, je to formát: měsíc, den a rok.
U nás se nejčastěji používá pořadí: den, měsíc, rok.

Datum má různé formáty s ohledem na země

Datum má různé formáty s ohledem na země, Zdroj: sxc.hu

Hlavně nesmíme zapomínat na to, že jednotlivé údaje data oddělujeme vždy mezerou, jestliže nejsou spojené pomlčkou či lomítkem.

27. května 2012
27. 5. 2012
27. V. 2012
27-05-2012

Pravidel pro sázení data není mnoho, přesto je důležité si na jisté chyby dávat pozor. Setkáváme se s ním totiž každý den, proto je dobré vědět, jak se má správně psát.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak se správně píše datum aneb vyvarujme se nejčastějších chyb