Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Jak se připravit na porod?

Klára Brázdová

Klára Brázdová

24. 2. 2011

Když žena objeví na těhotenském testu dvě čárky, zahltí ji většinou obrovská radost. S narůstajícím bříškem teprve přichází ten zvláštní pocit, že se vlastně blíží porod. Strach z porodu je naprosto normální. Aby alespoň trochu odezněl, připravili jsme pro vás rady, jak být na porod připravená.

Foto: Laura Mohonea, Topzine.cz

Každá žena, která už drží své miminko v náručí, vám řekne, že porod bolel, ale všechnu bolest překryl ten nádherný pocit. Je hodně věcí, které se v době těhotenství musí pro vašeho drobečka připravit. Ale kdo připraví vás?

Předporodní kurzy

Pokud chce být žena na porod opravdu připravena, nejlepší věc, kterou pro sebe může udělat, je právě přihlásit se do předporodního kurzu. Tyto kurzy vedou porodníci nebo porodní asistentky a právě oni mohou budoucí mamince zodpovědět každou otázku.

Naučí ji také správné dýchání, jak při porodu tlačit nebo různé oddychové polohy mezi kontrakcemi. Všechno s těhulkou proberou do detailů tak, že se žena vůbec nemusí ničeho bát. Na předporodní kurzy by s nimi měl chodit i jejich přítel nebo manžel, aby na porodní čas byl připraven i on.

Prohlídka sálu

Prohlídka porodního sálu je velmi důležitá. Budoucí maminka tam může zjistit, co přesně se při porodu bude dít, jak sál vypadá a kde budou jejího malého drobečka omývat. Některé předporodní kurzy mají prohlídku sálu už v ceně, ale pokud tuto službu neposkytují, může si žena v porodnici zažádat o svoji soukromou prohlídku. Nemocnice vám určitě vyhoví.

Videa a literatura o porodu

Pro některé ženy je lepší zhlédnout porod na videu, ne však každá těhotná žena tento pohled snese. Pokud na to v těhotenství opravdu nemáte žaludek, můžete si přečíst těhotenskou literaturu. V dnešní době je z čeho vybírat a v každé z knížek najdete ty nejdůležitější informace jak o těhotenství a porodu, tak i o prvních dnech s drobečkem.

Taška do porodnice

Většinu žen uklidní, když má včas sbalenou a připravenou tašku do porodnice. Seznam si budoucí maminka může psát již od poloviny těhotenství, aby vše pořádně zvážila a na nic nezapomněla. Především by žena měla mít v tašce důležité doklady (tzn. občanský průkaz, rodný list, průkaz pojištěnce, prohlášení o budoucím jménu dítěte a těhotenskou knížku).

Samozřejmě by si budoucí maminka neměla zapomenout věci pro miminko (plenky, utěrky, oblečení, apod.) a pro sebe pohodlné oblečení, přezůvky, dostatek pití, nějakou knížku nebo časopis a mobil na smsky oznamující tuto radostnou zprávu.

Porodní plán

Na základě přečtené literatury nebo zhlédnutí videí by si žena měla sepsat seznam přání, jak by si představovala svůj porod. Poslední dobou je tento porodní plán nedílnou součástí porodní tašky. Do tohoto plánu si žena může napsat, co si přeje, a naopak, co by nechtěla při porodu zažít. Tento plán může zkonzultovat s lékařem a porodní asistentkou, kteří jí jistě vyhoví nebo se společně domluví na přijatelném kompromisu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak se připravit na porod?