Menu
TOPZINE.cz
Slohové práce z českého jazyka

Jak se píše slohová práce: Odborný popis

Zuzana Černá

Zuzana Černá

24. 3. 2010

Zítra druhou hodinu je čeština, na programu máte sloh a za úkol odevzdat odborný popis. „No, možná bude víc odporný než odborný,“ napadá vás. Nezoufejte! Odborný popis není nic nezdolatelného. Zkuste se držet návodu a za dvě hodiny máte hotovo.

Co je to vlastně odborný popis?

Odborný popis je jednou z forem popisu, tentokrát je ale určen především odborníkům. Právě proto musí být úplný a podrobný, náležité je také užívání odborných výrazů, tzv. termínů. Měli bychom je přesto v následujících větách či závorkách vysvětlovat, aby nedošlo k nepřesné interpretaci nabídnutých definic. Ačkoliv v terminologii mluvíme o popisu, jedná se z velké části také o výklad (proto vysvětlování, dávání do vzájemných souvislostí, názornost a komplexnost).

OBR: Grafický poutač: slohové práce

U odborného popisu zapomeňte na fantazii a patos (tím se odborný popis liší od uměleckého). Musíte být naopak velmi exaktní a přesní. Neodchylujte se proto od faktů. Na škodu v tomto případě není ani vložení grafů a tabulek, na kterých můžeme dostatečně názorně popsat a definovat vybraný problém (může se jednat třeba o chemickou reakci při výrobě chemické sloučeniny či o křivku znázorňující demografický vývoj).

Jak psát popis? Přinášíme nejdůležitější tipy, na co si dát pozor

Jak na to

Popis musí vždy začínat celistvou informací o celku, až potom může směřovat k jednotlivým částem, a to přesně podle logických sousledností. Snažte s o maximální přehlednost (může vám k ní pomoci také správné členění do odstavců). Popisujeme-li například pracovní postup, třeba jen vaření pudingu, nesmí nám vypadnout žádná zásadní informace ani v případě, že se nám zdá být banální.

Z hlediska jazykové roviny s sebou odborný popis nese jistou míru nudy, suchosti a přísnosti. Kromě odborných výrazů se vyplatí užívat spíše větné členy na místo přívlastkových vět, stavová slovesa či trpný rod, přísudky jmenné se sponou či podřadná namísto souřadných souvětí. Právě zvolení náležitých výrazových a syntaktických prostředků vám pomůže jednoduše docílit odbornosti i tam, kde bychom ji jindy nehledali.

Čtěte také článek o tom, jak psát popis, který pro vás Topzine také zpracoval!

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Jak se píše slohová práce: Odborný popis