V první části článku jste si mohli přečíst příběh Ondřeje, který oslepl důsledkem úrazu, když se ve třech letech klouzal na zábradlí v činžovním domě. Jel hlavou dolů, nestačil se zachytit a sjel po hranách schodů. Oslepl asi rok poté, co se mu doktoři snažili zachránit zrak. Musel se znovu naučit mluvit a chodit. Dnes je s celou situací sžitý a říká, že se s tím dá žít. Jak ale řeší každodenní životní situace?
Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz
Ondřej Kožar (34 let) je rozvedený, má zdravého pětiletého syna, kterého vychovává pěstounská rodina. Má přítelkyni, jež je hluchoslepá. Nevidomí používají bílou slepeckou hůl, hluchoslepí bílou hůl s červenými pruhy. Jeho přítelkyně bez sluchátek neslyší. O své přítelkyni říká: „Má degenerativní vadu sítnice, také jí zůstal světlocit. Viděla zhruba do jedenácti let, pak oslepla. Seznámili jsme se spolu na škole pro zrakově postižené.“
Jak nevidomí…
…cestují
Nevidomí se většinou pohybují ve společnosti slepeckého psa, který byl vycvičen přímo na vedení nevidomých kolem překážek. Na slepeckého psa má nárok po splnění podmínek každý nevidomý starší 18 let. Ondřej k tomu dodává: „O slepeckého psa se dá zažádat na odboru kompenzačních pomůcek na magistrátu města. Musí se poslat žádost na výcvikové středisko, například v Praze v Řepích je středisko HELP pes. Jedno procento z ceny se doplácí.“
…rozeznávají překážky?
Ondřej tvrdí, že co „neokouká“, to ohmatá. „Ze začátku to bylo náročné. Sedm let vám trvá, než se s tím sžijete. Mně ale během těch sedmi let kapali Ophtalmoseptonex a vrátil se mi světlocit, takže vidím světlo, tmu a stín. Budova je velký stín. Čím větší věc to je, tím větší „hází“ stín.“
… čtou?
Pokud jsou pouze zrakově postižení, používají speciální zvětšovací zařízení. Při úplné ztrátě zraku čtou knihy psané Braillovým písmem nebo používají speciálně upravené počítače se skenery, hmatovými displeji nebo software na čtení obrazovky s mluveným výstupem. Většina knih, které si mohou zapůjčit v knihovně pro nevidomé a dokonce i některé internetové stránky už bývají ozvučeny. Ondřej tvrdí, že internet je z 90% ozvučen.
K Braillovu písmu dodává: „Skládá se z písmen. Je to stejné písmo, jaké máte vy. Akorát je dělané pro hmat. Vynalezl ho Louis Braille, protože mu do očí bouchlo nehašené vápno, když dělal v patnácti letech pokusy. Každé písmenko má určitý tvar a počet teček. Dnes už to mám nacvičený.“
…pracují s počítačem?
Existují speciální softwary, které obsahují mluvící vybavení. Dnes už existují i mluvící teploměry, hodinky, měřidla, kalkulačky nebo kompasy.
…platí?
Některé bankovky obsahují hmatový prvek na jejich identifikaci, u jiných je jejich hodnota vyšší s velikostí bankovek.
…poznávají oblečení, osobní věci?
Označí si je štítkem
…poznají kolik je hodin?
Existují náramkové hodinky pro slepé s odklápěcím víčkem.