Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Jak se mají zdravotně postižení lidé na českých hudebních festivalech?

Martin Peška

Martin Peška

27. 6. 2009

Festivaly pod otevřeným nebem si v létě užívají lidé každého věku bez ohledu na pohlaví. Jak si takový festival užijí lidé, kteří nejsou úplně zdraví? Nemyslí náhodou pořadatelé jen na zisk a ohleduplnost vůči zdravotně postiženým jde stranou?

Topzine.cz se ptal zástupců pořadatelů nejznámějších českých festivalů, jak jsou připraveni na návštěvu lidí s postižením. Psali jsme se, zda mají tito lidé nějakou slevu na vstupence, jak probíhá jejich pohyb po areálu a co je možné vidět z vozíčku.

Na Rock for People, který je už za dveřmi, je o zdravotně postižené postaráno. Mluvčí festivalu Jiří Hlinka potvrdil, že péče o zdravotně postižené se stala tradicí. Tito návštěvníci mají nárok na snížené vstupné a koncerty si mohou užít ze speciálních ramp u zvukařů a u hlavních pódií. Jsou tedy na vyvýšeném místě, aniž by byli tísněni davy. Podobně se k problematice nezcela zdravých lidí festival Přeštěnice. O rampách pro vozíčkáře nás za festival ujistila Eva Samšuková.

Jiří Sedlák za Colours of Ostrava pro Topzine.cz řekl, že festival poskytuje nejen vstupné pro držitele průkazů ZTP a ZTP+P za 350 korun na všechny dny festivalu, ale jejich doprovod uvedený v průkazu má vstup na festival úplně zdarma, aby se o svého přítele mohl postarat. Tyto vstupenky jsou však ke koupi pouze na místě těsně před festivalem a současně s jeho průběhem. „Jinak na dvou hlavních venkovních scénách budou po straně pódia stejně jako loni, zvláštní tribuna vyhrazená pro tělesně postižené,“ dodal Sedlák. Problém by neměl být pro zdravotně postižené lidi ani na toaletě. V areálu by měly být k dispozici speciální toalety určené těmto lidem.

Ředitel O2 Sázavafestu Pavel Kloupar speciální rampy vybudovat nenechal, spoléhá především na krajinu festivalu, která je v mírném kopci. Vstupné pro vozíčkáře bude zcela zdarma. „Vozíčkáři mají vstup zdarma, to je náš příspěvek k jejich radostnějšímu prožití festivalu,“ dodal.

Na známý slovenský festival Bažant Pohoda budou mít podle slov mluvčího festivalu Mária Gešvantnera zdravotně postižení zvýhodněné vstupné za 19 eur. Osoby, které potřebují doprovod, si s sebou budou moci přivést přítele, který se na festival dostane za 35 eur. Jejich pořízení bude probíhat obdobně jako na Colours of Ostrava. Celý festival je bezbariérový a navíc budou na třech scénách pro vozíčkáře k dispozici plošiny vpředu pod pódiem. Na trenčínském festivalu budou přistaveny sanitky se zdravotním personálem, ale také zřízené zdravotnické stany, kde budou v ledničkách připravené i dávky inzulínu a dalších léků.

Vypadá to tedy, že pořadatelé zmíněných festivalů nemají potřebu vydělat peníze na každém, a je hezké, že si neužijí pohodu letních festivalů jen naprosto zdraví lid, ale i ti, kterým osud znesnadnil život. Do problému se pravděpodobně mohou dostat v případě, kdy začne pršet a louky se rozbahní. V tu chvíli nezbude než věřit, že se na festivalu najdou jedinci, kterým nejsou tito lidé lhostejní, odloží na chvíli kelímek s pivem nebo rozjedenou klobásu, a pomůžou zdravotně postiženým s přesunem po areálu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak se mají zdravotně postižení lidé na českých hudebních festivalech?