Menu
TOPZINE.cz
Výtvarné umění

Jak se dostat do pohody? 5 tipů pro nastolení maximální relaxace

Ztráta zaměstnání, úmrtí v rodině, rozchod, rozpad dlouhodobého manželství nebo jenom ponorka, která vznikla mezi vámi a vaším druhým já. Existuje mnoho důvodů, proč vzniká psychická nepohoda, která má, bohužel, v řadě případů černý scénář. Naučte se s ní bojovat – zatočte s ní pomocí jednoduchých aktivit a tipů, které vás dostanou naopak do stavu maximální relaxace. Co vyzkoušíte nejdříve?

Hlavně buďte v kontaktu s ostatními

Jak už bylo zmíněno, na vině psychické nepohody může být mnoho faktorů. Počínaje smrtí někoho blízkého, pokračujíc přes samotu a osamělost, až po finanční problémy, který vznikly z důvodu ztráty zaměstnání nebo krachu na burze. Pocit frustrace a smutku však hravě může zabít to, když zůstanete s lidmi v kontaktu.

Ne, psychické nepohodě opravdu neprospívá, pokud jste sami a nechcete s nikým mluvit. Naopak je přínosem dostatečná komunikace s těmi, kteří jsou vašemu srdci nejblíže. A nezáleží na tom, jestli se jedná o rodinné příslušníky, kamarády ze základní školy nebo jestli budete v kontaktu s náhodným kolemjdoucím, se kterým jste si krátce popovídali na zastávce čekajíce na tramvaj číslo 16.

Hlavně nebuďte v sociální izolaci, která nikomu a ničemu neprospívá. A neodmítejte kontakt s ostatními, ať se ve vás různá traumata jenom dál nepěstují.

Buďte v kontaktu s ostatními

Buďte v kontaktu s ostatními, Zdroj: Unsplash.com

Malujte si jako děti

Někdy není nic lepšího než dělat to, co jste měli rádi jako malé děti. Návrat do dětství je sice v mnoha ohledech stresující (zejména pokud jsou rodiče po smrti), ovšem ve většině případů může využití vstupenky na tento vlak pomoct.

Nemusíte si však stavět stavebnice, které zanedlouho zboříte a uklidíte na půdu. Stačí, když vyzkoušíte malování podle čísel. Prakticky každý v dětství maloval. A jedná se nejen o nostalgickou činnost, ale také o naprosto uklidňující záležitost, která člověka (chtě, nechtě) dostane do naprosté psychické pohody. Uvolní se nahromaděný stres i celkové napětí, naopak se zapne maximální soustředění a výsledek je nakonec hoden samotného Picassa!

Malování podle čísel

Zdroj: Dovido.cz

Fyzická aktivita má pozitivní vliv na naše zdraví

Co se také doporučuje je pohyb. Při fyzické aktivitě se totiž uvolňuje hormon štěstí, který nás během chvilky dokáže zaplavit od konečků prstů na nohou až po kořínky vlasů.

Onou fyzickou aktivitou dokonce nemusí být denně uběhnutý maraton. A nemusí to být ani hodina strávená v bazénu. Stačí krátká procházka nebo využití schodů místo výtahu. I to se počítá a i to může vést k uvolnění celkového napětí a zahnání zmiňované psychické nepohody, která nám komplikuje život.

Pryč z reality

Anebo jenom sáhněte po dobré knize. Člověku, který se trápí svou rozházenou psychickou stránkou, netouží pravděpodobně po ničem jiném než po útěku z reality, která prostě není podle představ. A skvělá kniha k tomuto úniku může velkou měrou přispět.

Sáhněte po příběhu, který máte rádi. Může být doslova protkán romantikou a nadějí, ale také se může jednat o fantasy příběh, který by se reálně nikdy nemohl stát.

Pryč z reality pomocí dobré knihy

Pryč z reality pomocí dobré knihy, Zdroj: Unsplash.com

Kvalitní spánek půl zdraví

Jak ulevit lidské psychice? Tím, že se obléknete do pyžama a zabalíte do peřin. Pusťte si uklidňující hudbu nebo buďte ponoření do naprostého ticha a spěte. Ne nadarmo se říká, že spánek léčí. Jen tedy neléčí jenom nemoci, jako jsou spalničky, angína nebo chřipka, ale také umí vyléčit naši duši.

Vždyť si jen vzpomeňte na staré známé rčení, že rána moudřejší večera. Když se totiž dobře vyspíte, starosti jsou náhle ty tam. Navíc tím posílíte své zdraví celkově. Během této (nejen noční) činnosti dochází k utřídění všech myšlenek a nahromaděných podnětů, také k celkové regeneraci těla a k přípravě organismu na nový den.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak se dostat do pohody? 5 tipů pro nastolení maximální relaxace