Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Jak se cítí nový bubeník Animé na postu Zbyňka, který odešel do Support Lesbiens?

Martin Peška

Martin Peška

26. 6. 2009

Nedávno redakce Topzine.cz přinesla informaci o novém bubeníkovi Support Lesbiens, který kvůli svému angažmá opustil svou původní formaci Animé, kde ho za bicími nahradil František Poborský. Právě on se dostal do pozornosti naší redakce, která bubeníka vyzpovídala. Fanoušci mohou tuto obnovenou formaci slyšet na letišti v Břeclavi v rámci festivalu Creamfields, který začíná 3. července.

Jak ses dostal k nabídce vyplnit prázdné místo v Animé?
Samotná nabídka vzešla ze strany kluků. Podhoubí nabídky vychází z toho, že se se Zbyňkem Raušerem, odchodivším bubeníkem k Support Lesbiens, známe již poměrně dlouho, a přestože se denně nepotkáváme, věděli jsme o sobě. Za mým působením v Animé tedy jednoznačně stojí on.

Jaké jsou vztahy mezi Zbyňkem Raušerem a jeho původními spoluhráči?
Vztahy samozřejmě jsou. (smích)
Mohu-li soudit, myslím, že Zbyněk pro Animé znamenal, znamená a bude znamenat významný přínos, jak po stránce lidské, tak po stránce hudební. V tuto chvíli má v kapele mnohem důležitější význam než já, protože se podílel na tvorbě, a hlavně s kluky vyrůstal, což jsou velmi silná a důležitá pouta. Osobně si myslím, že je to správně, protože rodinný přístup ke kapele je velmi vzácný, přitom natolik důležitý.

Ty bys svou kapelu kvůli možnosti hraní se Support Lesbiens odešel po deseti letech existence kapely?
To je lišácky položená otázka, na kterou neexistuje univerzální odpověď. Jedná se o mnoho rovin, které se vzájemně vylučují. A promiňte, nemohu zde Zbyňka žádným způsobem soudit.
Osobně mám zkušenosti s působením v několika kapelách na profesionální úrovni, kde to fungovalo tak, že jsem možnost zůstat působit ve své domácí kapele, která shodou náhod také existuje deset let, měl.

Je však nutné si uvědomit, že u Support Lesbiens může být model nastavený jinak, v tom případě beru jako logické rozhodnout se neohrozit vývoj kapely, kterou člověk budoval po dlouhá léta. Například odvolání velkého festivalu na poslední chvíli kvůli tomu, že by Zbyněk narychlo jel se Support Lesbiens, by mohlo být pro Animé do budoucna likvidační.

Kvůli které kapele bys byl schopný odejít?
Odejít odkud? Obecně bych byl schopný odejít kvůli takové kapele, jejíž význam je pro mě větší, než význam stávající kapely. S jednou velmi známou kapelou, která mi přirostla k srdci natolik, že bych byl ochoten opouštět, jsem již měl tu čest působit, bohužel jen dočasně.

Vše je však otázkou momentální konstelace a ta často může rozhodnout za nás.

Jak dlouho ti trvalo naučit se hrát nové písničky?
U Animé je skvělé, že se jedná opravdu o písničky. A ty se vždy učí dobře. Člověk pak může jít po hudební linii a forma skladby vyplyne tak nějak automaticky. Mezi naším zkontaktováním a prvním koncertem byl čas zhruba měsíc, takže tak nějak. Dopředu mi bylo jasné, že učit se repertoár rychlým způsobem je zbytečné, chtěl jsem písně především zažít.

Ale prakticky se ty písně učím nadále, nelze říct, že se člověk za určitou dobu naučí repertoár,

který vznikal deset let. Abych dosáhl hloubky, která ve skladbách je, musím se postupně dostávat dál a dál.

Začátkem roku, ještě před odchodem Zbyňka, vyšlo Animé nové album. Jak ses s touto tvorbou ztotožnil?
Dobře, jinak bych v Animé nehrál. (smích)

Můžou fanoušci kapely očekávat i nějaký tvůj originální přínos ve skladbách?
Ve svém slovasmyslu ano. A doufám, že pozitivní. Každý člověk a každý muzikant je jiný, takže v těchto nuancích je rozdíl nabíledni. Rád bych kluky podpořil ve zvuku, který mají, a podle toho upravuji svou hru.

Na co se s Animé nejvíc letos těšíš?
S Animé je pohoda, čehož si nesmírně cením. Takže se těším prakticky na všechny momenty naší spolupráce v letošním roce.

Jaká je tvá vize do budoucna?
Jé, těch je. To je na celou studii. (smích)
Co se týče hudební stránky života, chci neustále pracovat na sebezdokonalování, protože nejhorší je nabýt dojmu, že člověk již dosáhl maxima. To v hudbě neexistuje, stále je co zlepšovat a rozšiřovat obzory.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak se cítí nový bubeník Animé na postu Zbyňka, který odešel do Support Lesbiens?