Menu
TOPZINE.cz
Krása

Jak se bezpečně opálit? S našimi tipy nachytáte poslední bronz bez problémů

Redakce

Redakce

14. 8. 2012

FOTO: OpalováníOpalujete se u moře, v soláriu nebo na chalupě? A všimli jste si, že se po odpracovaném víkendu na zahradě opálíte víc než po vyvalování na pláži v zahraničí? Nejsilnější UV záření není totiž tam, kde je nejvíce horko.

FOTO: Opalování

Ilustrační foto. Zdroj: sxc.hu

Poslední tropické srpnové dny máme podle meteorologů před sebou. Pokud se chcete ještě na poslední chvíli opálit, nezapomeňte použít opalovací krém s vhodným faktorem.

Opalovací krémy pod lupou

Kdo se chce opálit, nemusí se stranit opalovacích krémů. Výběrem vhodného faktoru se lehce docílí kompromisu mezi bezpečností a sexy snědým opálením.

Jedete na hory nebo do tropů? Použijte vyšší opalovací faktor. Chystáte se do vnitrozemí? Postačí vám nižší faktor. Pamatujte ale, že ozónová díra mění své místo. Pokud se nacházíte přímo pod ní, používejte vždy vysoké opalovací faktory.

Vybledlí seveřané nejdou dohněda

Kdo má světlé vlasy, modré oči a problémy s citlivou pletí, bude hledat recept na bezpečné opalování jen obtížně. Sluneční paprsky může jeho kůže snášet tak špatně, že prakticky vždy zčervená. Ochrana opalovacími krémy zde musí mít přednost před módními trendy.

Chtěná hnědá

Zhnědnutím se kůže chrání před škodlivým vlivem UV záření. Hnědou barvu tvoří pigment melanin, který brání buňky před škodlivými paprsky. Ozónová vrstva sice nejtoxičtější část UV záření odfiltruje, část se ho ale na zem dostane. Navíc tam, kde je tato ochranná bariéra ztenčená, propouští záření ve větší míře.  Silné UV záření je nebezpečné.

Mám mateřská znaménka, co teď?

Důležité je, abyste nepodceňovali i drobná znaménka na kůži. Znaménka musíte krýt, aby nebyla na přímém slunci. Z některých mohou sluneční paprsky dokonce vytvořit  nádor. Pokud nějaké takové znaménko objevíte, nebojte se nechat si jej vyšetřit u lékaře.

Šperky a brýle na opalování sundat

Šperky z kovů i ze stříbra mohou na sluníčku podlehnout chemické reakci. Kůže pod nimi se potí a pot se neodpařuje. Dohromady to vede k podráždění pokožky. Projevy jsou vždy podobné – svědění, zčervenání, vyrážka. Dobré sluneční brýle zase odcloní UV paprsky a kůže pod nimi se neopálí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak se bezpečně opálit? S našimi tipy nachytáte poslední bronz bez problémů