Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Jak probíhá asistovaná reprodukce?

Asistovaná reprodukce nebo také umělé oplodnění je způsob, jak počít potomka i v případě, že není možné odstranit příčiny neplodnosti nebo ji účinně léčit. Díky této metodě tak mohou mít miminko i páry, kterým se to nedaří přirozenou cestou. Celý proces má několik kroků. Vše začíná vstupním pohovorem, po kterém následuje vyšetření muže a ženy, stimulace vaječníků a odběr spermií a vajíček. V laboratoři se provede mimotělní oplodnění, kultivace a případné zmražení oplodněných vajíček. Vybrané embryo je přeneseno do dělohy a vy se můžete začít těšit na miminko.

Vstupní pohovor a vyšetření

Vstupní pohovor je úvodní schůzka, kterou je nutné absolvovat v páru. Lékař vás během ní bude informovat o možnostech a způsobu léčby. Zároveň s vámi probere váš zdravotní stav, rodinnou anamnézu a nemoci, které jste v minulosti prodělali. Dozvíte se, jaké kroky v rámci asistované reprodukce hradí zdravotní pojišťovna a které si budete muset doplácet. V rámci první schůzky máte příležitost se lékaře dopodrobna vyptat na vše, co vás v souvislosti s umělým oplodněním zajímá.

Dalším krokem je vyšetření muže a ženy. U muže se provádí takzvaný spermiogram, který dokáže odhalit příčiny neplodnosti u mužů. Podle výsledků spermiogramu se pak odvíjí další případná vyšetření, díky kterým lze zjistit onemocnění varlat, nadvarlat nebo prostaty. Po tomto vyšetření proběhne odběr spermií přirozenou cestou (masturbací) nebo chirurgicky. Přirozený odběr se běžně provádí ve stejný den jako odběr vajíček. U chirurgické metody jsou spermie odebrány dříve a zamrazeny do chvíle mimotělního oplodnění (IVF).

Vyšetření ženy má tři části. První je hormonální a jeho cílem je odhalit poruchy menstruačního cyklu, ovulace a hladiny hormonů estrogen a progesteron. V rámci imunologického vyšetření se zjišťuje přítomnost protilátek proti spermiím nebo vajíčkům. Díky ultrazvukovému vyšetření lze zkontrolovat průchodnost vejcovodů, stav dělohy a detekovat endometriózu nebo jiné srůsty, polypy a cysty.

Stimulace vaječníků a mimotělní oplodnění

Aby bylo možné zvýšit šanci na úspěch, je potřeba odebrat z vaječníků více vajíček. Ženské tělo sice každý mísíc připravuje několik folikulů, ve kterých vajíčka rostou, ale uvolní se z nich vždy jen jedno. Díky stimulaci vaječníků je možné získat vajíček více. Jedno z nich se pak použije pro samotnou léčbu a zbytek se zamrazí pro případ neúspěšného cyklu. Jedná se o stejný proces jako při darování vajíček.

Všechna odebraná vajíčka vhodná pro oplodnění jsou v laboratoři oplodněna. Embrya (oplozená vajíčka) jsou několik dní kultivována a pečlivě sledována. Ta, která se nevyvíjejí dobře, musí být z cyklu vyřazena. Běžná kultivace trvá 2 až 3 dny, prodloužená 5 až 6 dní. Lékaři doporučují prodlouženou kultivaci, protože po uplynutí této doby je možné velmi jistě říct, která embrya mají největší šanci se uchytit. Po kultivaci dochází k samotnému embryotransferu (ET). V případě neúspěšného cyklu se využívají zmražená embrya a v takovém případě se mluví o kryoembryotransferu (KET). Pak už jen stačí počkat zhruba dva týdny a udělat si těhotenský test.

Toužíte po miminku, ale nedaří se vám počít? Kontaktujte specialisty z kliniky Gynem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak probíhá asistovaná reprodukce?