Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Jak přistupují Britové a Britky k asistentům řízení – autopilotům

Komerční sdělení

Komerční sdělení

26. 11. 2016

Je prokázáno, že 8 z 10 britských řidičů používá při jízdě alespoň občas asistenci autopilota. Průzkum, kterého se zúčastnilo 2 000 respondentů, zároveň odhalil rozdílný přístup mezi muži a ženami.

Ukázalo se, že muži používají autopilota především na dálnici, kde si chtějí od řízení odpočinout, zatímco ženy ho zapínají při pomalé jízdě na užších cestách. Muži tuto technickou vychytávku přijali snadněji než ženy a nemají nic proti tomu, aby se na silnicích rozšířila více.

Muži považují za největší rizika jízdy automobilem únavu, nepříznivé počasí, zlobivé děti a ohrožení dalšími účastníky silničního provozu. Ženy se nejvíce obávají špatného počasí, teprve potom únavy, dětského hašteření a vlastní nedobré nálady.

Muži i ženy uvádějí, že zhruba každou pátou cestu automobilem je něčím narušena jejich koncentrace. Téměř každý šestý muž přiznal, že si často není schopen zpětně vybavit celou cestu.

Dalším vývojem autopilotů k posílení bezpečnosti na cestách

Naopak chvályhodné je to, že řidiči ve Velké Británii před řízením automobilu důsledně odpočívají, aby byli maximálně koncentrovaní. Pokud se setkají s nějakým problémem, využívají právě autopilota.

A čím se řidiči zabývají, když za ně řídí autopilot? Muži většinou poslouchají hudební nahrávky nebo rádiové vysílání, zatímco ženy vypracovávají nákupní seznamy, nebo si dělají pořádek v nadcházejících úkolech.

Z hlediska dalšího vývoje technologií samořízených automobilů se očekává posílení bezpečnosti posádky i ostatních účastníků silničního provozu v případě dopravní nehody, což by podle závěrů zmíněného průzkumu uvítaly především ženy.

Podle odborníků však bude těžké přesvědčit k používání autopilotů veřejnost, protože lidi řízení automobilů baví, a navíc řada z nich nedůvěřuje robotům. Problémy by mohli mít i profesionální řidiči. Kompromisem se jeví systémy, které řidičům automobilů pomohou, ale nebudou je zcela nahrazovat. Příkladem jsou letadla, která mají autopiloty, a dosud i piloty v lidské podobě.

Zdroj: http://www.continental-pneumatiky.cz/osobni/tiskovy-servis/blog-cz/2016-08-01-autopilot

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak přistupují Britové a Britky k asistentům řízení – autopilotům