Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Jak přibrat na váze?

Redakce

Redakce

22. 1. 2011

Váha našeho těla se postupem času stává magickým číslem, které si skoro každý z nás snaží udržovat na co nejnižší hodnotě. Lifestylové časopisy nám dávají typy, jak zhubnout přebytečná kila a jak se zbavit špíčků, ale skoro v žádném nenajdeme radu, jak naopak kila přibrat.

Pro naše tělo je ideální váha velice důležitá. Pokud nepřijímáme dostatek potravy, naše tělo nemá dostatek živin pro správnou funkci orgánů. Nejlepší cestou ke zjištění, jak na tom vaše tělo je, je tzv. body mass index neboli index tělesné hmotnosti. Index si můžete jednoduše spočítat dle vzorce: hmotnost (kg) / (výška2 (m).

Tento test se nachází i na spoustě internetových serverech, ale jde pouze o rychlejší variantu výpočtu. V ideálním případě by vám měl výsledek vyjít v rozpětí 18,5 – 25. Tato hodnota znázorňuje normální tělesnou hmotnost. Pokud je vaše číslo vyšší než 25, trpíte nadváhou, která se může dostat až do obezity I. a II. stupně. V tomto případě byste měli svému tělu dopřát dostatek pohybu a omezit některé potraviny.

Podvýživa není anorexie

Je také spousta lidí, především žen v mladém věku, které trpí podvýživou (mají BMI 18,4 a méně). Mnoho lidí si spojuje podvýživu s anorexií, ale podvýživa je ve většině případů způsobena zrychleným metabolismem. Skupina lidí trpících tímto zdravotním defektem se nazývá ektomorfové a je velice specifická.

Charakterizujeme ji především tenkými, dlouhými kostmi, úzkými rameny a prakticky bez podkožního tuku. U některých zástupců této skupiny můžeme pozorovat i nezdravou barvu pleti, viditelné vlásečnice (především v oblasti stehen) nebo kruhy pod očima. Velké většině lidí takzvaných kost a kůže ale jejich postava připadá nevzhledná. Pokud jste i vy jedním z nich, dáme vám pár základních rad, jak zvýšit vaši tělesnou hmotnost.

Jak přibrat?

Správnou cestou k vyšší váze rozhodně nejsou tučné potraviny jako ovar, chleba se sádlem a jitrnice. Tím, že budete jíst samé nezdravé a tučné potraviny, rozhodně nepřiberete. Vaše strava musí být především pestrá a pravidelná. Vyvážená strava znamená až 80 % úspěchu. Možná jste zvyklí, že jíte jenom tehdy, když máte hlad. V tomto případě bude přibírání na váze velkou změnou. Jíst byste měli přibližně každé 3 hodiny. Znamená to jíst asi 6 jídel denně. Velice důležité je začít každý den snídaní. Poté klasicky následuje oběd a večeře. Tato jídla ale musí být prokládána menšími svačinami.

Při podvýživě musíte dbát na zvýšený příjem proteinů (bílkovin), díky kterým budete přibírat vaši váhu na svalové hmotě. Nejlepším zdrojem proteinů je kuřecí a krůtí maso, vejce, tvaroh, mléko, proteinové nápoje, apod. Tyto potraviny bychom také měli doplňovat dostatkem sacharidů, které jsou obsaženy ve většině příloh, jako jsou brambory, rýže, těstoviny nebo pečivo.

Své váze pomůžete i pravidelným navštěvováním posilovny. Pokud jste nikdy v posilovně nebyli, raději si domluvte několik prvních hodin s trenérem, který vás naučí správnou techniku cviků. Důležité je posilování svalů celého těla. Mnoho lidí úplně vynechává posilovací cviky na nohy, ale i ty jsou ve vašem případě potřebné. Aby vaše postava byla proporčně vyrovnaná, je nejlepší posilovat hrudník, ramena, bicepsy, břicho, záda, stehna a lýtka. Každé cviky navíc prospějí vašemu rychlejšímu příbytku svalové hmoty, a tím pádem i zvýšení tělesné hmotnosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak přibrat na váze?