Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Jak přežít pád letadla? Poradíme vám!

Redakce

Redakce

26. 3. 2011

Usedáte do letadla s papírovým pytlíkem v jedné ruce a Kinedrylem ve druhé? Připomítáte si všechny hrůzostrašné scény katastrofických filmů? Ačkoli jsou šance na pád letadla mizivé, člověk by měl být připraven na každou situaci.

FOTO: Vznícení letadla může být velice nebezpečné

Vznícení letadla může být velice nebezpečné, Zdroj: youtube.com

Letadlo je v dnešní uspěchané době již zcela běžný dopravní prostředek, bez kterého by se lidstvo už těžko obešlo. Jeho klady jsou nesporné. Dokáže pohodlně přepravit velkou skupinu lidí za poměrně krátkou dobu, aniž by vám udělal vítr v peněžence. Avšak navzdory těmto pozitivům může být váš let nepříjemným zážitkem, v nejhorším případě i posledním.

David Learmount, odborník a bezpečnostní editor magazínu Flight International a expert přispívající do nové show Air Crash Investigation na National Geographic Channel, radí:

  • Veškeré oblečení by mělo být volné, abyste v něm mohli být co nejvíce aktivní. Vícevrstvé oblečení vás ochrání proti ohni a žáru, avšak nemějte těžké svršky, jako například zimní kabáty.
  • Zadní část letadla přežije katastrofu nejčastěji. Není to pravidlo, avšak hovoříme-li statisticky, sedejte si dozadu.
  • Před tím, než opustíte dům, je potřeba zvážit několik hlavních věcí. Promyslete si, co byste potřebovali k přežití v případě selhání letadla v části světa, přes kterou cestujete. Jestliže letíte přes Atlanský oceán a vaše letadlo se zřítí do vody, jaké oblečení byste chtěli mít na sobě? Nejspíše voděodolnou a větruvzdornou bundu. Je lehká a udrží vás v suchu.

FOTO: Zadní část letadla je podle statistik nejbezpečnější

Zadní část letadla je podle statistik nejbezpečnější

  • Může se to zdát nudné, ale přečtěte si bezpečnostní příručky. Jsem bývalý vojenský pilot a jsem obvykle také jediný, kdo je čte, říká Learmount. Zjistím, jaké výhody má místo, na němž sedím. Spočítám řady sedadel přede mnou a za mnou. Představím si, jak hledám cestu ve tmě, protože právě to se může stát. Měli byste také vědět, jak otevřít dveře.
  • Říká se, že během letu byste měli mít volně upevněné bezpečnostní pásy. Ne vždy pilot ví o přicházejících turbulencích, tudíž je dobré být připravený. Některé typy turbulencí mohou být velice intenzivní. Před přistáním si své pásy utáhněte, jak jen vám to pohodlí dovolí.

Existuje řada studií, které zkoumaly rozdíly mezi těmi, kdo přežili a těmi, kteří takové štěstí neměli. Ve většině případů seznam přeživších zahrnuje mladé pasažéry, často mužského pohlaví. Jsou zdraví, agresivní a obeznámení s životním prostředím.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak přežít pád letadla? Poradíme vám!