Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Jak poznat výhodnou a poctivou půjčku? 5 rad pro každého

Každá půjčka, kterou si bereme, by měla splňovat hned několik parametrů. Jedině tak o ní můžeme říci, že se jedná skutečně o tu pravou. Pokud tápete v tom, na co byste konkrétně měli hledět, podívejte se společně s námi na 5 důležitých rad, které je dobré si vybavit vždy, když konkrétní úvěr vybíráte.

Jak poznat výhodnou a poctivou půjčku

Zdroj: Shutterstock.com

Úroková sazba a RPSN je to hlavní

Půjčka by měla být za všech okolností výhodná. To poznáte celkem jednoduše, jelikož to, kolik přeplatíte, ovlivňuje úroková sazba a také sazba RPSN. V obou případech se jedná o procentuelní hodnoty, ke kterým se váže to, že čím jsou nižší, tím pro vás samozřejmě lépe a tím výhodnější půjčky získáte. Zatímco samotným úrokem se rozumí ono klasické navýšení, pod RPSN se může skrývat věcí daleko více. Může to být nejenom samotná úroková sazba, ale jsou to třeba platby pojistného spojené s půjčkou, nebo různé jednorázové nebo pravidelné poplatky.

Poplatkům se raději vyhněte

Jelikož jsme se dotkli tématu poplatků, nesmíme zapomínat na to, že v současné době se od nich výrazně upouští. Zatímco v minulosti byly běžné, dnes už najdeme stále více bankovních i nebankovních úvěrů, kde jsou minulostí. Primárně bychom se měli vyhnout poplatkům, jako je třeba:

  • Platba za zpracování a vyřízení úvěru
  • Platba za poskytnutí peněz
  • Platba za vedení a správu vaší půjčky

V některých případech se můžeme setkat s poplatky ověřovacími. Ty jsou jenom v korunách a není nutné se jich bát. Spojeny mohou být se segmentem mikroúvěrů, kam se řadí například rychlá Planet půjčka. Pokud se na zmíněný poplatek podíváme blíže, tak slouží jenom k tomu, aby bylo opravdu ověřeno, že bankovní účet uvedený v žádosti patří vám a můžete s penězi na něm samotným disponovat.

Pozor na transparentnost

Na trhu se můžeme setkat s desítkami různých poskytovatelů, kteří nám chtějí nabízet své služby v podobě půjček. Prioritou by měl být výběr toho, kde máme jistotu skutečně férového a transparentního přístupu. Co to znamená? Že už během žádosti bychom měli mít možnost zvolit si konkrétní částku, stejně jako termín splácení. V tuto dobu nám měla být i poskytnuta informace o tom, kolik budeme splácet, jak velký bude úrok a kolik celkově zaplatíme. To nám nejenom pomůže ve výběru, ale sami si uděláme lepší obrázek o tom, jak bude půjčka vypadat. Že by měly být totožné informace uvedené i v následné smlouvě, to už považujeme za samozřejmost.

Seznamte se s poskytovatelem

Čtvrtou radou, na kterou nesmíme zapomínat, je seznámení s poskytovatelem. Právě zde buďte maximálně obezřetní, jelikož na současném trhu nejsou jenom férové společnosti, ale je zde i řada podvodníků. A těm byste se měli nejlépe vyhnout. Jednou z cest, kde najdete ověřené poskytovatele půjčku, je web http://pujckyprehledne.cz/. Zde najdete nejenom přehledné porovnání, ale i hodnocení. Díky tomu bude výběr o něco jednodušší. Máme-li být konkrétnější a sdělit, na co je ideální hledět, rozhodně je několik kritérií, které vám pomohou jednoduše rozdělit segment na ty dobré a špatné. Patří sem:

  • Dostupné identifikační údaje včetně sídla
  • Dostupné telefonní a emailové kontakty
  • Pozitivní hodnocení a recenze na internetu

Úvěr by vám měl ve všech směrech vyhovovat

Půjčka umí být dobrým pomocníkem, ale i špatným pánem. Proto je třeba při jejím výběru myslet i na to, aby vám plně vyhovovala. Je třeba si ujasnit, na co a kolik peněz budete potřebovat. Následně můžete vybírat nejenom v rámci konkrétního segmentu, ale můžete zvolit i úvěr účelové nebo neúčelový. Zapomínat nesmíme ani na radu, která se týká výše splátek. Ty by měly být v takové výši, aby nijak výrazně nezatížili váš rozpočet a zároveň bylo docíleno toho, že vaše půjčka bude splacena v co nejkratším možném čase. Pokud vše dodržíte, cesta k dokonalému v podstatě ideálnímu úvěru je velmi jednoduchá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak poznat výhodnou a poctivou půjčku? 5 rad pro každého