Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Jak pomoci při zánětu močových cest

Redakce

Redakce

5. 10. 2010

Zánět močových cest – pro většinu žen a dívek bohužel velice dobře známé onemocnění. Každá z žen jej minimálně jednou za život prodělá. A to kolikrát i přes to, že dodržují příkazy maminek, aby neseděly na studených schodech a zakrývaly si záda. Přestože je prochladnutí nejčastějším důvodem vzniku onemocnění, není však jediným.

Jaká je příčina vzniku nemoci?

Zánět močových cest vzniká v důsledku přítomnosti bakterií, nejčastěji jde o o tzv. Escherichia coli (80 %). Jedná se o bakterii, se kterou po většinu času naše tělo žije ve shodě a vyskytuje se v naší stolici, kde má dostatek potravy a vhodné prostředí. Ovšem i při důsledné hygieně se může stát, že se dostane prostřednictvím konečníku do močové trubice. U žen se toto onemocnění projevuje častěji, neboť mají kratší močovou trubici. Dojde-li pak k přemnožení bakterie v močové trubici, vzniká zánět močových cest.

Jak můžeme ovlivnit vznik zánětu?

Existují ovšem i další příčiny vzniku tohoto onemocnění. Mezi ně patří například nedostatečná hygiena (obzvlášť při menstruaci), poranění při pohlavním styku (zejména u análního sexu) nebo promiskuita, genitální herpes, chlamydie, zadržování močení, dobře známé podchlazení a v některých případech i stres. Rozhodně mohou vznik zánětu ovlivnit též špatné návyky při oblékání a hygieně. Především bychom se měli vyvarovat těsným kalhotám, kalhotkám tanga a používání parfémovaných mýdel či sprchových gelů.

Projevy onemocnění

Infekce se projevuje nepříjemným pálením a řezáním při močení. Někdy můžeme v moči zjistit přítomnost malého množství krve – ta se tam dostává podrážděnou a překrvenou sliznicí močového měchýře. Mezi další příznaky patří také bolest v podbřišku, nevolnost, zvýšená teplota. Pokud se zánět neléčí, může se rozšířit až do ledvin, kdy jde již o vážné ohrožení zdraví.

Jak se zánětem bojovat?

První pomoc spočívá ve zvýšení pitného režimu (nejlepší jsou urologické a brusinkové čaje) a užívání různých volně dostupných vitamínů. Na trhu jsou k dostání brusinky ve formě kapslí, extraktů, sušených plodů, čajů a také džusů. Veškeré tyto přípravky můžeme užívat i jako prevenci vzniku zánětu, neboť brusinky fungují jako přirozený nepřítel škodlivé bakterie. Dokážou zabránit jejímu uchycení v močové trubici a způsobit její vyplavení. Mimo to patří také mezi nejsilnější antioxidanty.

Přetrvávají-li však příznaky delší dobu než dva dny, měli bychom navštívit lékaře, který provede rozbor moči. Ten je důležitý pro nasazení antibiotik. Vždy je důležité dodržet naordinovanou dávku a především délku užívání antibiotik. Poté je třeba tělo posílit probiotiky a doléčit bylinnými extrakty.

Nezbytné pro nás všechny je, abychom se snažili zánětům vyvarovat a předcházet jim. Mnohdy zapomínáme na rady, které jsme slýchali od dětství a následně se pak tlučeme do hlavy. Nejen oblékání, ale také prevence formou bylinkových čajů po ránu nebo skleničky brusinkového džusu nám rozhodně sníží pravděpodobnost vzniku nemoci.

Starejme se tedy o své zdraví!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak pomoci při zánětu močových cest