Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Jak plánovat chytrou domácnost

Komerční sdělení

Komerční sdělení

11. 12. 2021

Informační a digitální technologie v dnešní době vládnou světu. Vyhnout se jim nemůže prakticky nikdo a naše životy jsou jimi ovlivňovány v míře vrchovaté. Není na tom samozřejmě nic špatného, neboť moderní technologie nám nabízí opravdu nepřeberné možnosti. V posledních letech se stává stále populárnějším koncept tzv. chytré domácnosti. Celá řada lidí by jej ráda využila i ve svém domově, často ale neví, odkud začít nebo nemají úplně jasno v tom, co od chytré domácnosti vlastně očekávat. Jak na výběr jednotlivých komponent a jak na jejich zapojení a zprovoznění?

Proč chtít chytrou domácnost?

Možnosti chytré domácnosti jsou opravdu velmi široké. Obyvatelům domu či bytu umožní v první řadě mít neustále dokonalý přehled o všem, co se doma děje, třeba z druhého konce světa. Chytrá domácnost ale není jen o sledování domácnosti, lze jí také ovládat. Vracíte se z lyžařského týdne o jarních prázdninách a chcete přijet do vytopeného bytu? Není nic jednoduššího než si zatopit ve chvíli, kdy budete na horách sundávat lyžařské boty. Nebo naopak odjíždíte a nejste si jistí, zda jste vypnuli pračku? Proč se nepodívat a v případě, že jste skutečně zapomněli, to i napravit?

Zkrátka a dobře, chytré bydlení znamená vyšší komfort a v neposlední řadě také vyšší bezpečnost. Chytrá domácnost dokáže právě zabezpečení objektu pozvednut na zcela novou úroveň. Možnost upozornění na to, že se u vás někdo prochází po zahradě i když zrovna ležíte na pláži na druhém konci světa znamená pro ochranu vašeho domova opravdu hodně. Zvláště, když se můžete podívat kdo.

Možnost přesně si doma nastavit podmínky podle potřeby a požadavků a také je podle aktuální situace rychle a plynule měnit, je navíc cestou k finančním úsporám. I možnost řídit osvětlení domu nebo bytu na dálku má jak bezpečnostní, tak ekonomický význam.

Jak si chytrou domácnost vytvořit?

V dnešní době už není stavba chytré domácnosti záležitostí pouze pro technické nadšence, možností je celá řada. Zprovoznění zvládne každý. Je ale lepší si nechat od někoho poradit, jak postupovat při výběru rozvaděče optických sítí apod. První, co je třeba si ujasnit, jaký operační systém používají naše zařízení, skrze která chceme domácnost ovládat. Padne tedy volba na Google Assistant, Amazon Alexu, či Apple HomeKit?

Další věcí je komunikační protokol. Wi-Fi zařízení se připojují přímo k routeru, produkty komunikující přes radiové vlny budou používat nějakou centrální jednotku, stejně jako Bluetooth produkty Apple. Jiná Bluetooth zařízení se připojují k mobilu.

Chytrá domácnost

Zdroj: Shutterstock

Vlastní nastavení už je potom v dnešní době velmi intuitivní, stejně jako není problém do systému přidat další zařízení. Nyní už se můžete rozhodovat o tom, která konkrétní zařízení k chytré domácnosti připojíte. Základem je samozřejmě osvětlení, ke kterému se nejčastěji přidávají termostaty, chytré zásuvky i vypínače, videotelefony nebo zabezpečovací zařízení.

Ve skutečnosti je ale portfolio připojitelných zařízení mnohem více, z těch méně obvyklých jsou to třeba chytré květináče, nebo smart dávkovače krmiva pro domácí mazlíčky. Samozřejmostí je potom zapojení bezpečnostního systému, detektorů pohybu, kamer snímajících určitou část domu či zahrady, videotelefony atd.

Možnosti chytré domácnosti jsou nepřeberné a každý si jí může navrhnout tak, jak bude nejlépe vyhovovat jeho požadavkům a potřebám. Pokud si i vy myslíte, že by se vaše domácnost měla posunout na vyšší úroveň a získat parametry hodné 21. století, potom s chutí do toho. Zvládne to skutečně každý a výsledek stojí za to.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak plánovat chytrou domácnost