Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Jak otěhotnět, když to nejde?

Klára Brázdová

Klára Brázdová

7. 3. 2011

Máte se svým partnerem nebo partnerkou zázemí a začínáte uvažovat o založení rodiny? Nebo se už snažíte pár měsíců o miminko a pořád nic? Neplodnost se týká čím dál více párů. Co neplodnost vlastně je a jak se dá léčit či řešit, se dozvíte v následujícím článku.

Zdroj: Sxc.hu

Neplodnost neboli infertilita je snížená nebo chybějící schopnost zplodit potomka normálním způsobem. Není to však sterilita, tedy neplodný člověk může mít s lékařskou pomocí klidně deset dětí. Pojem neplodnost se používá až po prvním roce snažení o oplodnění. Pokud se celý rok pravidelně milujete bez jakékoli ochrany a nic se neděje, měli byste problém začít řešit s lékařem.

Pár statistik

10 % párů na celém světě má problém s početím dítěte. Skoro všechny neplodné páry, které se nechají vyšetřit u specialisty, zjistí příčinu své neplodnosti a mohou ji řešit. Pouze 20 % párů příčinu nikdy nezjistí, ale i tak se většinou umělým oplodněním podaří otěhotnět.

Pokud je pár neplodný, ve 30 % je neplodná žena, v 10 % případů může za problém s početím muž. Málokdy se stává, že jsou neplodní oba dva partneři.

Ani těhotenský test není stoprocentní, Zdroj: Sxc.hu

Početí během prvního měsíce? Máte velké štěstí!

Otěhotnění není záležitostí lusknutí prstů, ale tento proces je povětšinou na delší dobu. Jen málo párů má takové štěstí, že se zadaří už v prvním měsíci snažení o miminko. Potíže s početím může mít i naprosto zdravý pár. Když si vezmeme ženský menstruační kalendář, zjistíme, jak krátká doba v měsíci je na otěhotnění. Každý měsíc má tedy pár možnost na početí pouze 25 % .

Ženská plodnost

V pubertě, se začátkem menstruace (12. až 13. rok života), začíná ženě plodná část života, tedy možnost, kdy může počít a porodit dítě. Toto období končí s nástupem menopauzy (tzv. přechod), která obvykle nastává ve věku 45 až 50 let. Od této chvíle žena již nemenstruuje a nemůže otěhotnět. Žena se s vajíčky v těle narodí, další nová během života nevznikají.

Mužská plodnost

Muž má na rozdíl od ženy na oplodnění celý život, nemá žádnou konečnou menopauzu. Spermie se začínají tvořit v období puberty a od té doby se tvoří neustále. Kompletní mužská zásoba spermií se obnoví cca každých 72 dnů.

Zdroj: Sxc.hu

Jak probíhá vyšetření?

Na vyšetření chodí většinou oba partneři. Na začátku vyšetření by vám doktor měl dát dotazník, který vyplní každý zvlášť. Samotné vyšetření zahrnuje různé odběry na zkoumání nemocí (např. kapavka nebo chlamydiová infekce). Dále se dělají různé krevní testy pro vyšetření hormonů, krevní skupiny, ale také HIV a jiných virů. U ženy se podle menstruačního cyklu a jiných skutečností určuje, jestli ženě v měsíci probíhá ovulace.

Pokud pár zatím nemá potřebu chodit s problémem k doktorovi, ale stejně se jim nedaří otěhotnět, má několik možností. Žena si například může zjišťovat, kdy přesně má své plodné dny (ovulaci) a kdy by se tedy měla s partnerem milovat, co nejvíce. Plodné dny žena zjistí z menstruačního cyklu, měřením bazálních teplot nebo může použít ovulační testy neboli LH testy.

Správná strava

Doporučuje se jíst hodně bílkovin, vápníku, ale také vitamíny, vláknina a minerály, které obsahuje ovoce a zelenina. Dále jsou také dobré obilné výrobky jako například rýže, těstoviny, celozrnný chléb, apod. Velmi důležitý minerál pro plodnost je zinek. Ten najdeme v potravinách jako je například kuřecí maso, luštěiny, ústřice nebo sardinky a celozrnný chléb. Z jídelníčku je také potřeba naprosto vyřadit alkohol.

Zdroj: Sxc.hu

Relaxace

Žena by neměla zbytečně procházet velkým stresem nebo úzkostí. Měla by o sebe více pečovat, udělat si chvilku času na relaxaci každý den. Kurz jógy určitě nebude na škodu. Ženy, které se snaží otěhotnět, lehce propadnou stresu a depresím. Klid je ale opravdu nezbytný pro pozitivní naladění organismu.

Orgasmus je důležitý

Někteří odborníci tvrdí, že ženský orgasmus je důležitý pro oplodnění (mužský samozřejmě také, bez spermií by to nešlo). Stahy svalů nasávají spermie do dělohy, a tak usnadňují oplodnění. I sexuální poloha může pomoci k početí. Mezi nejúčinější se řadí misionářská poloha (muž nahoře, žena dole ležící na zádech), při které má žena pod zadečkem polštář, a tak má zvedlou pánev.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak otěhotnět, když to nejde?