Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jak nežít svůj život: Dan Clark vám poradí v seriálu BBC

Redakce

Redakce

5. 3. 2011

FOTO: Dan Clark jako Don Danbury, hlavní postava seriáluNa internetu se podobných námětů objevuje poměrně dost. Některé jsou povedené, některé už tolik ne. Jedná se o skeče typu „jak správně udělat tohle“, popřípadě „jak raději ne“. Právě druhou formu skečů vzal do svých rukou britský komik Dan Clark, aby z tohoto nápadu později vytvořil veleúspěšný seriál se symbolickým názvem How not to live your life.

FOTO: Dan Clark jako Don Danbury, hlavní postava seriálu

Don Danbury je hlavní postavou seriálu, Foto: distributor seriálu

Dan Clark dostal před pěti lety příležitost natáčet pod svou taktovkou dva takzvané průvodce tvořené ze skečů pod názvem Dan Clark’s guide to working a Dan Clark’s guide to dating. A jelikož se jedná o velmi talentovaného komika, netrvalo dlouho a BBC přišla s nabídkou, aby z těchto jednorázových a veřejností oblíbených vtípků vznikl plnohodnotný seriál.

A taky se stalo. Clark se i tentokrát objevil v roli scenáristy, režiséra i jako hlavní hrdina seriálu. Jen s tím rozdílem, že v How not to live your life se již rozjela i klasická seriálová linie, jež je jeho skeči v každém díle doplňována.

Clarkova postava se jmenuje Don Danbury. Ten po smrti své babičky přijde zcela náhodou k velkému rodinnému domu. Prvotní nadšení však opadne hned poté, co Don nečekaně zjistí, že na provoz a placení nájmu za takový dům potřebuje víc peněz, než očekával. Řešením tak je pronajmout volný pokoj.

To se mu povede poměrně rychle a jako bonus se novým nájemníkem stane jeho školní láska Abby, kterou si zahrála krásná Sinead Moynihan. Ta však v seriálu účinkuje pouze v první sérii. V následujících dvou ji nahradí jiná, tentokrát blonďatá kráska Laura Haddock (Samantha).

Think with your balls, Eddie!

Nejeden by seriálovému Donovi záviděl. Mnohdy mu však stojí v cestě partner některé z dívek. Co mu však nejvíce brání v okouzlení spolubydlících, je jeho cynismus, arogance, sobeckost a další špatné vlastnosti, kterých má Don doslova na rozdávání. A k tomu připočtěme, že zásadně myslí koulema, což hovoří za vše. Není tak divu, že i jeho zesnulá babička ho v závěti nazve dickheadem. Nesmíme však opomenout minimálně ještě jednu důležitou postavu a v podstatě jedinou Donovu spřízněnou duši. Tou je bývalý pečovatel jeho babičky Eddie Singh, kterého perfektně zahraje David Armand a z něhož si Don doslova udělá sluhu. A to zadarmo.

Vraťme se však ještě ke skečům. Ty se objevují v každém díle. Jedná se většinou o tradiční zážitky ze života. Ať už je to čekání ve frontě, jízda v autobuse, či nástup do nové práce. Don přemýšlí, jak se v těchto chvílích zachovat, resp. pro diváka – jak by to přesně nemělo vypadat. Vše se odehrává v Donově hlavě a on si občas některou z možností vybere.

Britové jsou specifičtí svým smyslem pro humor a i v případě How not to live your life je těžké seriál někam zařadit. Postavy si v žádném případě nedělají hlavu se sprostou mluvou, ale na tu už jsme si u mnoha britských seriálů zvykli. Drsný až vulgární humor se často prolíná s naivitou a ironií. K tomu přičtěme, že Don je opravdu nesnesitelný chlapík, kterého byste ve své blízkosti nechtěli.

I přesto má tento výtvor televize BBC své kouzlo a diváky na Ostrovech si získal. Po třech skončených řadách nezbývá než doufat, abychom se ještě nějakých nových dílů dočkali, protože oficiálně zatím k potvrzení další série nedošlo.

Jak nežít svůj život (How not to live your life)

Komedie
Velká Británie, 2007, 20×28 minut

Režie: Dan Clark
Hrají: Dan Clark, David Armand, Laura Haddock, Leila Hoffman, Sinead Moynihan

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak nežít svůj život: Dan Clark vám poradí v seriálu BBC