Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Jak na vrásky? Jde to i bez botoxu!

Vrásky jsou přirozenou součástí procesu stárnutí a symbolem toho, co jsme v životě prožili, proto bychom z nich neměli mít přílišný strach. Je však dobré vědět, že vráskám lze poměrně účinně předcházet či je do jisté míry eliminovat, a to i bez nutnosti invazivních zásahů.

Nejčastěji se vrásky objevují na krku a obličeji, konkrétně na čele, mezi obočím, kolem očí a v oblasti úst. Příčinou jejich vzniku je ztráta elasticity pokožky, k níž dochází se zvyšujícím se věkem. Mezi faktory, které vzniku vrásek napomáhají, patří stres, nezdravá životospráva, nadměrné slunění a nedostatečná péče o pleť.

Dodržujte zásady péče o pleť

Boj proti vráskám nevyhrajete, pokud se o svou pleť nebudete správně starat. Samozřejmostí je důkladné odlíčení, čištění a tonizace. Neméně důležitá je následná hydratace v podobě cílené péče. Používejte vhodný krém proti vráskám, případně také sérum s anti-age složkami. Nezapomeňte na oční krém, který je účinnou prevencí proti vráskám kolem očí.

Pořiďte si hedvábný povlak na polštář

Spíte-li na břiše nebo na boku, vaše pleť se různě krabatí, což napomáhá vzniku či prohloubení vrásek. Ne každý vydrží spát pouze na zádech, proto se vyplatí investovat do hedvábného povlaku na polštář, díky kterému pleť nebude pomačkaná a vysušená. Jistě oceníte i jeho blahodárné účinky na vlasy, které ráno nebudou zacuchané a v dlouhodobém horizontu se zredukuje jejich lámání.

Vsaďte na vitamin E

Vitamin E potlačuje tvorbu vrásek a dalších projevů stárnutí, přičemž jemné vrásky dokáže zcela odstranit. Zároveň pleť chrání před negativními vlivy slunečního záření. Proto je obsažen v mnoha kosmetických produktech proti vráskám a opalovacích přípravcích. Není také od věci zařadit do jídelníčku potraviny, které jsou jeho zdrojem – například ořechy, semínka, avokádo, špenát nebo chřest.

Používejte krém s SPF

Sluneční záření poškozuje kolagenová vlákna. Pokud se tedy často opalujete nebo nepoužíváte krém s ochranným faktorem, významně vzniku vrásek napomáháte. Krém či make-up s SPF používejte v létě denně, v zimě pak dbejte především na dostatečnou hydrataci a regeneraci.

Jezte ryby

Omega-3 mastné kyseliny, jejichž zdrojem jsou především ryby jako losos nebo sardinky, mají na vzhled pokožky neopomenutelný vliv. Odborníci tvrdí, že pleť dokážou vyživit a udržet v ní optimální stupeň hydratace, díky čemuž mizí drobné vrásky a nové vznikají pomaleji. Výsledkem je tedy mladistvější a svěžejší vzhled pleti.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak na vrásky? Jde to i bez botoxu!