Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Jak na jednoduché účesy pro krátké i dlouhé vlasy? Vyzkoušete čelenky!

Redakce

Redakce

26. 9. 2010

celenkyZkuste hádat, co dokáže zafixovat váš účes a zároveň ho ozdobit? Jaký doplněk přežil staletí a je dnes aktuální a žádaný? Pokud jste se tipli, že řeč bude o čelenkách, tak máte naprostou pravdu. Následujte tedy dále a dozvíte se o nich naprosto všechno!

FOTO: Čelenky v módě

Čelenky v módě, Zdroj: stylelist.com

Tento skvostný doplněk, jak už to v krutém světě módy chodí, prožil své pády a vzestupy. Historický vývoj sahá až do antiky, kdy bylo zvykem vítěze olympijských her obdarovat olivovým věncem. Později přebrali Římané z kultury Etrusků zvyk vyrábět si čelenky ze zlata a stříbra. Taková umělecká díla byla pouze pro nejvznešenější a nosila se při velmi důležitých událostech.

Ve vývoji následoval pád. Stále se nosily a vyráběly vzdálené příbuzné čelenek, diadémy, ale nosila je pouze šlechta a královské rody. Až ve 20. a 30. letech 20. století, při rozmachu art deco a charlestonu se dámy začaly zdobit čelenkami v těch nejrůznějších podobách. Obrovský čelenkový boom zavládl následně v době hippies, kdy se nosily přes čelo.

FOTO: Různé čelenky

Různé čelenky 2010, Zdroj: Topshop.com

Dnes je čelenka běžnou samozřejmostí a snad každá žena má jednu doma. Je předmětem multifunkčním a zahlédnout ji můžeme jak v posilovně, tak i na červeném koberci. Stejná je i variabilita zpracování. Od běžného plastu přes potažení látkou, flitry, kamínky až po zlato a drahokamy.

V otázkách módy se neustále střídá její šířka a způsob nošení. Před třemi lety Valentino doporučil nosit ve vlasech dva úzké gumové proužky a celý svět tomu podlehl. Následně se čelenky začaly rozšiřovat a právě v tuto chvíli se nosí dva druhy.

FOTO: Blair Waldorf a její "čelenkový" styl

Široké, pevné čelenky jsou většinou potažené látkou a výrazně nazdobeny na jedné straně. Velkou inspirací, jak nosit tento doplněk, může být postava Blair Waldorf ze seriálu Gossip Girl, jejíž šatník byl doslova postaven na čelence.

Druhou variantu zavedly do ulic celebrity a fashionbloggeři. Jedná se o již zmíněný způsob nošení přes čelo a hlavní inspirací se stali bohémští hippies. Tyto čelenky můžou být vyrobené z látky, gumy, krajky nebo umělých vlasů spletených do copánků.

FOTO: Různé čelenky

Různé čelenky podzimní/zimní sezóny, Zdroj: New Yorker

Ale také se nosí úzké členky s velkou ozdobou, většinou v podobě mašle či květiny.

Jestli stále nemáte vybráno, jaký druh by se k vám nejvíc hodil, podívejte se na to, jak to nosí ty nejslavnější. Svou láskou k čelenkám je proslulá Jessica Alba, Nicole Richie, Paris Hilton, Misha Burton a spousta jiných div. Věřte, že i takové nepatrné osvěžení kompletně změní váš outfit. Za pokus to určitě stojí, a proto čelenky všech druhů, spojte se.

FOTO: Celebrity nosí čelenky

Celebrity nosí čelenky, Zdroj: bellasugar.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak na jednoduché účesy pro krátké i dlouhé vlasy? Vyzkoušete čelenky!