Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Jak na dětský pokojíček snů? Vsaďte na barvy, superhrdiny i praktičnost

Snad každý měl v dětství svou představu o ideálním pokojíčku. Někdo si přál postel z bonbónů, jiný chtěl mít své království skryté v korunách stromů. Jako v říši fantazie s nepřeberným množstvím hraček by to pravděpodobně vypadalo ve všech vysněných dětských pokojíčkách. Jak dopřát dítku, po čem touží, a zároveň podpořit jeho rozvoj?

Vdechněte pokojíku příběh

Děti milují barvy, a kdyby si mohly vybrat, pravděpodobně by jejich pokojíček obsahoval všechny odstíny duhy. Barvy podporují dětskou radost a zároveň stimulují rozvoj smyslů. Určitě chcete svému dítěti dopřát jen to nejlepší, na druhou stranu není nutné, aby jeho pokoj připomínal cirkus. Proto zkuste vsadit na tlumené a pastelové barvy. Na výmalbu pokojíku se skvěle hodí například béžová nebo světle šedá. Díky neutrálnímu odstínu na stěnách se můžete o to více vyřádit na doplňcích. O dostatek veselých tónů se pak postarají pestrobarevné hračky.

Můžete vyzkoušet i trochu netradiční design a dekorace. Co takhle zařídit pokojíček v duchu nějaké pohádky nebo komiksové postavy? Zkuste sáhnout po plakátech či samolepkách s oblíbeným dětským hrdinou. Stejně tak můžete vybrané téma do pokoje zakomponovat pomocí dekorací. Děti vás za to budou zbožňovat.

Využití prostoru

Pokoj můžete rozdělit na několik částí. Měl by se v něm nacházet prostor pro spánek, místo na hraní a v případě, že už vaše ratolest chodí do školy, i pracovní kout. Vše, co dítěti do těchto prostorů pořídíte, by mělo odpovídat jeho věku a momentálním potřebám. Co se týče dětské postele, velkým lákadlem pro děti jsou palandy Jestliže máte dvě děti, palanda pro vás může být praktickým řešením v rámci úspory prostoru. Pokud je však dítě samo, ale i tak trvá na spaní na palandě, zkuste zvolit kompromis. Postel můžete postavit do patra a pod ni umístit pracovní stůl se židlí nebo herní koutek. Inspiraci pro nákup nábytku do dětského pokoje najdete například na Expedo.sk.

Bezpečnost především

Rekonstrukce dětského pokojíčku rozhodně není levnou záležitostí a je jasné, že se u určitých položek budete snažit minimalizovat výdaje. Rozhodně však nešetřete na matraci a kvalitních hračkách. Speciální pozornost pak věnujte bezpečnosti nábytku. Dítě by mělo na vše bez potíží dosáhnout. Zároveň by mělo být v pokoji dostatek přirozeného i umělého světla. Nezapomeňte proto na stolní svítidla. Skvělým tipem jsou i malé tlumené lampičky, které můžete nechat v zásuvce přes noc. Poslouží jako dekorace a zároveň pomůžou dětem, které se v noci bojí tmy.

Hračky pro správný rozvoj dítěte

Hračky by neměly plnit pouze zábavní funkci, ty edukativní také podporují správný rozvoj dítěte. Pro děti od dvou do čtyř let vyberte hračky, které pomáhají rozvíjet hrubou a jemnou motoriku. Mohou to být například různé druhy stavebnic. Dále se zkuste zaměřit na podporu smyslového vnímání, obohacování slovní zásoby a rozvoj komunikace. Děti v tomto věku milují napodobivé hry, při nichž si rády zkoušejí různé sociální role a profese.

Děti v předškolním věku už chápou jednoduchá pravidla karetních či deskových her. Zkuste si se svým dítětem zahrát pexeso nebo domino, jistě to ocení. Zároveň můžete pokračovat v rozvoji komunikačních dovedností, logického myšlení nebo třeba rozpoznávání tvarů a barev. I nadále hraje prim napodobivá hra a je tedy možné, že se vaše dítě bude stylizovat do svého oblíbeného hrdiny. Rozvoj všech jeho dovedností a schopností podpoříte správným výběrem hraček a zároveň i podnětným prostředím, které se bude nacházet v jeho vysněném pokojíčku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak na dětský pokojíček snů? Vsaďte na barvy, superhrdiny i praktičnost