Menu
TOPZINE.cz
Krása

Jak léčit akné?

Redakce

Redakce

10. 1. 2010

Péče o pleťKaždé ráno pro vás znamená spousty vypotřebovaného make-upu nebo korektoru. Jako naschvál se vám na pleti objevil další nový pupínek. Už jste vyzkoušeli všechno, a přesto máte pocit, že svůj boj s pupínky stále prohráváte.


Foto: Eva Bahenská, Topzine.cz

Foto: Eva Bahenská, Topzine.cz

Co to vlastně je akné
Naše pokožka se skládá ze tří vrstev, tedy z pokožky (epidermis), škáry (dermis) a podkoží (subcutis). Každá z těchto vrstev plní svou funkci. V případě poruchy součinnosti některé z funkcí jednotlivých vrstev dochází k vzniku funkčních poruch nebo k rozvoji viditelných kožních změn, což jsou projevy akné (mastná kůže, komedony, zánětlivé pupínky a vřídky). Nejobvyklejší formou akné je tzv. acne vulgaris, které lze rozdělit do tří typů forem. Ta nejlehčí forma (acne comedonica) se projevuje většinou jen komedony, případně se vyskytují ojedinělé pupínky. Těžší forma (acne papulopustuplosa) nás již trápí větším počtem zanícených pupínků a při nejtěžší formě (acne conglobata) se na pleti tvoří velké, hnisající a bolestivé vřídky, které po sobě mohou zanechávat jizvičky.

Kdy k lékaři
Akné není problémem pouze teenagerů. „Akné nejvíce postihuje osoby od 15 do 25 let, ale nejsou výjimkou i děti ve věku 10 let nebo dospělí nad 40 let,“ sdělila nám MUDr. Iveta Hrabálková, specialistka v oblasti dermatovenerologie a estetické dermatologie a dodala: „Závažnějšími formami akné trpí většinou muži, ženy častěji přicházejí i s mírnými nežádoucími projevy na pleti.“ V případě, že se vám na pleti začíná tvořit více zánětlivých aknózních projevů, póry se vám ucpávají i přes pravidelné čistění a péči nebo v případě, kdy akné vede k tvorbě jizev, je čas navštívit odborného lékaře. Ten dle aktuálního stavu posoudí závažnost problému a zvolí vhodný způsob léčby.

„Na prvním místě v lékařské zevní léčbě doporučuji retinoidy nebo kyselinu azelainovou, pokud má akné výraznější zánětlivé projevy, teprve tehdy přidávám lokální antibiotika,“ uvádí Hrabálková. Po několika měsících může na lokální antibiotika vzniknout rezistence, tj. přestanou být tak účinná a vyměňují se za přípravky z jiné skupiny. „Pokud lokální léčba nemá po několika měsících dostatečný efekt, přichází ke slovu celková terapie,“ doplňuje Hrabálková.

Zdroj:cleromedicalgroup.com

Zdroj:cleromedicalgroup.com

Prevence nade vše
Kromě návštěvy kožního lékaře můžeme náš boj s pupínky podpořit i dalšími kroky.

Pravidelná péče o pleť
– čištění pleti 2x denně kvalitními produkty. „Nejlépe vhodným mycím gelem, pleťovou vodou nebo lotiem. Doporučuji raději dermokosmetiku určenou speciálně pro problematickou pleť,“ vyjmenovává Hrabálková.

Kosmetické ošetření – odborné vyčištění pleti přenechejte odborníkům. Domácím čištěním většinou nic nezlepšíte, naopak stav pleti se po vašich snahách u zrcadla v koupelně může zhoršit, popř. mohou na pleti zůstat jizvičky. „Projevy akné bychom neměli škrábat nebo mačkat. Při výběru make-upu je třeba se zaměřit na nekomedogenní přípravky,“ doplňuje Hrabálková.

Pitný režim – vhodný je dostatek tekutin, nejlépe voda nebo i různé bylinkové a čistící čaje.

Strava bohatá na přirozené vitamíny a minerály – pro boj s akné je důležitý především vitamín A, B, C, E a z minerálů zinek. „Drastická dietní opatření nejsou ale nutná a své klienty k tomuto nikdy nenutím,“ sdělila Hrabálková a dodává: „Mýty o škodlivosti potravin jako je čokoláda nebo kořeněná jídla nepodporuji, v běžném množství pleti neškodí. Samozřejmě s výjimkou pacientů, kteří jsou na tyto potraviny alergičtí.“

Psychická pohoda – jednoduše se to říká, hůře realizuje, ale věřte tomu. Mohu to potvrdit svou osobní zkušeností, kdy jsem s tou nejtěžší formou akné bojovala přes dva roky. A byl to opravdu těžký boj. Proto vám všem přeji hlavně trpělivost a žádné stresy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak léčit akné?