Menu
TOPZINE.cz
Sport

Nevíte, co koupit k Vánocům? Co takhle nové lyže?

Redakce

Redakce

16. 12. 2010

Vánoce se kvapem blíží, tak se pojďme podívat na nějaké tipy na vánoční dárky. Jedním z nich by mohly být i lyže. Pokud se ke koupi lyží rozhodnete, najdete zde určitá doporučení, která vám pomohou s výběrem. Začneme s lyžemi sjezdovými.

Lyže Foto: Václav Kohout, Topzine.cz

Lyže je důležité vybírat podle základních čtyř věcí. Těmi jsou vaše výška, hmotnost, jak dobří lyžaři jste a jaký styl lyžování vyznáváte. Doba, kdy měly lyže být větší než vy, je dávno pryč. Dnes by svou délkou měly končit přibližně kolem úst. Tvrdost lyže volíme podle zdatnosti a hmotnosti. Určitě si nemůže stokilový chlap, ač začátečník, koupit velmi měkké lyže. Začátečníci by měli volit lyže měkčí než pokročilí jezdci, jelikož jsou snadno manévrovatelné. Tuhost, tvar a délka se také odvíjí od stylu lyžování. Freeraidové lyže jsou měkčí a kratší než lyže pro rychlý sjezd. Univerzálními lyžemi, jaké mohou používat začátečníci i pokročilí jsou z kategorie allround.

Vázání bývá dnes zpravidla součástí nových lyží a bývá vhodné k určení lyží. Mělo by platit, že nastavení na vaši postavu se bude pohybovat uprostřed stupnice, jelikož zde se vázání chová nejlépe a vypíná, kdy má (pokud je správně seřízeno).

Nepodceňujte ani výběr bot a hůlek

Lyžařské boty volte hlavně podle toho, jak vám sedí na noze. Neměly by nikde tlačit, ani být volné. Musí padnout akorát. Zajímavým usnadněním při chůzi může být systém přepínání pro chůzi a lyžování, kdy uvolníte nebo zaaretujete kloub. Tento systém má dnes již většina lyžáků.

U nových hůlek je vcelku jedno, jaké si koupíte, protože i ty levnější bývají dostatečně kvalitní. Pokud uchopíte hůlku, měl by váš loket svírat pravý úhel.

A závěrečná rada: Nikdy nekupujte lyžařskou výbavu v supermarketu! I když se jedná o modely známých značek, jsou méně kvalitní. Ani skluznice a vázání u nich nejsou tak dobré. Lepší než v supermarketu je koupit si lyže lehce opotřebované.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nevíte, co koupit k Vánocům? Co takhle nové lyže?