Menu
TOPZINE.cz
Technologie

Jak jednoduše natočit krásné video? Těchto 6 tipů vám pomůže

Redakce

Redakce

3. 1. 2020

Než se vrhnete na tvorbu videa, zamyslete se, jestli máte všechno potřebné vybavení, nápad a ideální místo na natáčení. V tomto článku se dozvíte tipy a triky, díky kterým i vy budete mít nádherné video, které vám bude každý závidět.

1. Vybavení

Než začnete přemýšlet nad natáčením, pořiďte si přístroj, který vám poskytne dostatečnou kvalitu obrazu. Natáčet můžete na telefon, kameru nebo fotoaparát. V dnešní době mají moderní přístroje poměrně kvalitní výstup videa, takže není nutné investovat desetitisíce do nových foťáků či kamer.

Pokud chcete natáčet na telefon, tak točte v horizontální poloze, video na výšku nevypadá příliš dobře.

Jestliže plánujete s přístrojem fotit a chcete kvalitní fotky i video, porozhlédněte se po digitálních foťácích s výměnnými objektivy. Tyto kousky jsou ideální kombinací lehké váhy (digi foťák) a výměnných objektivů (zrcadlovka). Tyto vlastnosti nabízí fotoaparáty značky Olympus (typ PEN) – kvalitní, skoro nic neváží a vypadají nádherně ve všech nabízených barvách.

  • Při natáčení si vždy zapněte funkci “stabilizace videa”, díky ní se nebude obraz třást.
  • Pozor na zakrytý mikrofon – můžete si tím zničit zvuk v celém videu.
  • Hlídejte si zaostřování. Ostřete na hlavní objekt videa.
  • Sledujte, jestli se vám některé části nepřepalují – bílá barva občas na videu podivně září. Díky přepálení se zničí detaily v bílé, ale i tmavé barvě (ta se ještě více ztmaví do černa).

2. Nápad

O čem video bude a co má sledujícímu přinést? Chcete pobavit, zaujmout, poučit nebo vyvolat emoce? Každý záměr by měl být nakombinovaný s vhodným prostředím, hudbou a zpracováním.

Také záleží, kam video chcete sdílet. Chcete si ho pouštět sami pro sebe, pro svojí rodinu nebo pro sledující na sociálních sítích? Čím více lidí video uvidí, tím by mělo být zajímavější a kvalitnější.

POZOR! Pokud do videa budete přidávat písničku/hudbu, zjistěte si, jestli máte oprávnění. Pro domácí přehrávání si do videa můžete dát skoro cokoliv, ale na sociálních sítích by to mohl být problém. Pamatujte, že můžete použít pouze hudbu, která je zdarma a lze ji šířit nebo zaplacenou hudbu. V lepším případě vám hudbu ztlumí nebo video zakážou, v horším by vám mohl přijít nepříjemný e-mail od vydavatele.

3. Lokace

jak natočit dobrý video

Pro různá videa se hodí různé lokace. Vždy přemýšlejte, jestli je daná lokace dobře zvolená. Pokud chcete natočit hezké video, nenatáčejte ve špinavém neuklizeném prostoru.

Při natáčení můžete využívat dekoraci – kytky, světýlka, knihy, koberečky, deky, třpytivé pozadí a tak dále. Dekorace by měly náladu ve videu doladit.

4. Video editor

Kde budete video upravovat? Je nutné ho sestříhat, jednotlivé záběry spojit, přidat texty, hudbu. Hledáte jednoduchý editor, který zvládnete sami nastavit? Na stránce Movavi najdete editor, který se naučíte ovládat za pouhých 20 minut . Můžete přidávat filtry, fotky, texty, zvuky, přechody nebo titulky. Nová verze editoru Movavi má vylepšenou časovou osu – díky tomu je ovládání zase o něco intuitivnější.

Krásné a vlastnoručně video čeká pouze na vás. Až video zhotovíte, sdílejte ho se svojí rodinou, přáteli nebo na sociálních sítích.

5. Počasí, světlo

Při natáčení se zaměřte na dobré světlo. Jenom díky dobrému světlu bude video kvalitní, bez zrnění a celkově krásné na pohled. Pokud je to možné, využijte přirozeného světla, které je pro oko nejpříjemnější. To samé platí s počasím. Pokud je zataženo a prší, tak se světlo mění. Pokud se vám to hodí pro typ videa, tak v pořádku. Pokud ne, tak se snažte natáčení přehodit na jiný den. Další nevýhodou špatného počasí jsou zvuky. Při dešti a větru se může stát, že mikrofon zachytí pouze tyto zvuky.

6. Sociální sítě

Instagram, Facebook, blog nebo Youtube. Zde všude můžete své video prezentovat. Při nahrávání si rozmyslete, jak video pojmenovat a popsat. Zajímavý popisek s klíčovými slovy vám může nahnat spoustu sledujících. Stejně tak úvodní fotka. Kvalitní a zajímavá úvodní fotka je pro sledující opravdu rozhodující. Na fotku můžete přidat i krátký text nebo fotky kombinovat.

Pokud video chcete prezentovat na Youtube, tak nezapomeňte vyplnit klíčová slova. Díky nim se zobrazí všem, kteří hledají podobné video. S klíčovými slovy pozor, snažte se je co nejvíce zestručnit a nepoužívejte irelevantní slova, která nemají s vaším videem nic společného.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Jak jednoduše natočit krásné video? Těchto 6 tipů vám pomůže