Menu
TOPZINE.cz
Design interiéru

Jak dlouho vydrží rozvážené květiny?

Chcete udělat radost osobě, na které vám záleží? Mamince, babičce, manželce, přítelkyni, kamarádce nebo někomu jinému? Uvažujete o tom, že i když jste zrovna někde úplně jinde, dáte jim vědět, že na ně myslíte a pošlete jim květiny, jenže se bojíte, zda vydrží? Není proč se bát, i rozvážené květiny budou dělat radost několik dní.

Květiny řeknou víc než tisíc slov

Přemýšlíte, jak někomu jinému říct, že vám na něm záleží? Lámete si hlavu s přáním k narozeninám? Nevíte, jak se omluvit? Říct Miluji Tě? Vážím si tě? Jsi pro mě všechno? Květiny to řeknou za vás. Že na ně vsadit nemůžete, protože jste na druhém konci republiky nebo dokonce světa? Ale jděte! I to se dá vyřešit.

Rozvoz květin

Poslat květiny kurýrem? Proč ne!

Mnohá květinářství nabízí službu, díky které můžete kytici poslat někomu, kdo sedí vedle vás, i tomu, kdo je stovky kilometrů daleko. Pokud je to místo v České republice, stačí si objednat rozvoz květin prostřednictvím kurýra, kytici zaplatit, udat, kam ji mají dovézt a pak jen čekat na zprávu o tom, že kytice byla doručena.

Odrazuje vás od toho to, že květiny neuvidíte, nemůžete si je vybrat a nevíte, zda jsou čerstvé? Vůbec se ničeho nebojte, rozvážené květiny budou stejně krásné, jako kdybyste si je sami vybrali. A co ta životnost? Ta záleží na konkrétním druhu květin, péči o ně a podmínkách, ve kterých květiny máte. Některé vydrží pár dní, jiné týden, některé třeba i dva týdny.

Jak dlouho která květina vydrží?

Květiny dělíme do několika skupin, podle výdrže. Díky tomu můžete odhadnout, jak dlouho by vám nebo obdarované měla kytice vydržet.

 • Mezi květiny s nejkratší trvanlivostí, která je zhruba jeden týden, patří tulipány, kosatce, vlčí mák nebo sedmikrásky.
 • Až 10 dnů se můžete těšit z růží, lilií, pivoněk, alstromerií, hortenzií nebo frézií.
 • Až 2 týdny vám při správné péči budou dělat radost gerbery, chryzantémy, karafiáty, orchidej nebo třezalka.
 • Až měsíc vydrží anturie.
Rozvoz květin

Jak o květiny pečovat, aby vydržely maximální možnou dobu?

Když kytici dostanete, jistě ji vyndáte z obalu, pokud to tedy už neudělal ten, kdo vám ji daruje. Kytice, kterou dostanete prostřednictvím rozvozu květin po Olomouci, Praze, Ostravě, Plzni, Liberci, Pardubicích a dalších městech, bude bez obalu, ne každý ale zná květinovou etiketu a může se stát, že vám třeba děti nebo známí donesou kytici zabalenou do papíru. Co dál?

 • Připravte si čistou vázu, kterou vymyjete a zhruba do poloviny napustíte vodou.
 • Ve vodě důkladně rozmíchejte sáček s výživou pro řezané květiny, která brání množení bakterií a pomáhá prodloužit trvanlivost květin.
 • Ze stonků odstraňte trny a přebytečné listy, které by byly ponořené ve vodě a mohly tam uhnívat.
 • Stonky seřízněte pod vodou šikmým řezem, aby nezaschly dřív, než je vložíte do vody.
 • Ob den květiny pravidelně seřízněte o pár centimetrů, ať květiny mohou přijímat vodu.
 • Každý den nebo alespoň obden, když je seřezáváte, vyměňte vodu. Ta by měla být vlažná, ale ne teplá.
 • Kytici vložte do vázy tak, aby byly ponořené stonky, ne listy.
 • Vázu s květinami postavte na stůl nebo jiné místo tak, aby v její blízkosti nebyl zdroj topení, nesvítilo na ni sluníčko, ani nestála v průvanu. Dejte si také pozor na přítomnost misky s ovocem, to květinám také nesvědčí.
Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak dlouho vydrží rozvážené květiny?