Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Jak čokoláda pomáhá naší psychice?

Redakce

Redakce

10. 4. 2011

Jaké má čokoláda účinky?Kdo nikdy neochutnal čokoládu, jako by nežil! Znáte ty slastné okamžiky, kdy na jazyku cítíte chuť čokolády a její energie projede celým vaším tělem? To je to blaho, které si všichni přejeme a často si jej odříkáme. Kvůli tělesným proporcím, špatnému svědomí, někdo ze zdravotních důvodů.

Jaké má čokoláda účinky?

Jaké má čokoláda účinky?, Zdroj: sxc.hu

Původy pěstování čokolády lze najít již u Olméků, kteří žili na pobřeží Mexického zálivu, kde byly velmi dobré podmínky pro pěstování kakaovníku. Mayové pak tuto rostlinu rozšířili do dalších oblastí Střední Ameriky. Kakaový bob pro ně neměl pouze zemědělský smysl, ale též jej měli za afrodiziakum a stejně tak pro ně nabýval náboženského významu. Považovali jej za symbol plodnosti a úrody, s čímž byl spojen i jeden poněkud drastický rituál. Každý rok na počest kakaového bobu obětovali zajatce, jemuž po vypití pohárku čokolády vyrvali srdce z těla.

Jelikož byla čokoláda velice hořká, Aztékové boby nejdříve drtili a pražili. Zahušťovali ji kukuřičnou moukou a přidávali do ní koření, například chilli nebo vanilku. Této dobrotě říkali chocolatl a pili ji pouze vládci.

Do Evropy se čokoláda dostala díky evropským dobyvatelům. Největší revoluci ve výrobě čokolády způsobil Holanďan Conrad von Houten, který oddělil čokoládové máslo od čokoládového prášku, díky čemuž se stala výroba této pochoutky levnější, a tím i dostupnější.

Druhy čokolády

Tmavá čokoláda – neboli pravá, je nesmíšená a má hlubokou a silnou chuť. Je základem dortů, keksů, koláčků či cukroví.
Courverture – termín pro druh čokolády, jež obsahuje kakaové máslo nejvyšší kvality. Používají ji profesionální cukráři a lze ji najít například v gurmánských obchodech.
Mléčná čokoláda – obsahuje kondenzované mléko, které je její důležitou součástí. Musí obsahovat nejméně 25 % kakaové sušiny.
Bílá čokoláda – neobsahuje pevné kakaové složky a je založená na kakaovém másle.
Ledová čokoláda – konzumuje se vychlazená. Výborná především v létě, kdy vytažená z lednice zchladí a na slunci se jen tak nerozpustí.
Organická čokoláda – speciální, vyrobená z organických surovin.
Plněná čokoláda – oblíbené jsou především různé likéry či višně v čokoládě, ale také karamel.
Porézní čokoláda – jakákoli čokoláda s bublinkami.
Dia čokoláda – místo cukru se přidávají umělá sladidla.
Čokoláda s dodatky – takovým dodatkem mohou být oříšky, rozinky, želé,…
Ochucená čokoláda – v současnosti už existují snad všechny příchutě. Pomeranč, chilli, jahoda, banán, peprmint a mnoho dalších.

Máte na výběr z několika druhů

Máte na výběr z několika druhů, Zdroj: sxc.hu

Kromě výborné chuti s sebou tato pochoutka nese také odbourávání stresu, deprese, špatné nálady. Místo toho vám navodí pocit štěstí, a to díky látce tryptofan, jež podporuje serotonin neboli hormon štěstí. Právě nízký obsah serotoninu způsobuje výkyvy nálad, poruchy spánku, podráždění či agresi.

Dalším výborným účinkem čokolády je snížení srdečních onemocnění a rakoviny, a to díky flavonoidům, které jsou obsaženy v kakau. Dále obsažený hořčík chrání před migrénou a aminokyselina L – Arginin zlepšuje imunitu.

To ale neznamená, že bychom měli čokoládu jíst po kilech. Existuje i jiný způsob, jak na sebe nechat působit účinky čokolády, než její konzumací.

Foto: Čokoláda

Do čokolády se můžete nejen zakousnout, ale i začíst!, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Jako další, naprosto úžasné využité čokolády je masáž. Obvykle začíná čokoládovým peelingem a pak následuje masáž horkou čokoládou, jež je určena právě pro masáže. Perfektně vám vyhladí pokožku, odplaví toxiny z těla, uvolní ztuhlé svaly a také získáte skvělou náladu.

Čokoládový zábal

Zábal si nejvíce užijte v zimních měsících a také na podzim. Má stejné účinky jako masáž, jen si místo doteků vychutnáváte ponoření do čokoládové koupele. Čokoláda vám zvlhčí, vyživí a omladí pokožku, vůně čokolády vás uklidní a navodí pocity pohody a rozkoše.

Čokoláda vás zkrátka může obohatit příjemnými pocity jak zevnitř, tak i zvenčí. A kdybyste přeci jen měli této královny všech sladkostí málo, pak se usaďte k televizi a pusťte si čokoládové filmy, jako je Čokoláda či Karlík a továrna na čokoládu. Nezapomeňte však na zdravé vyvážení spořádaných kalorií a pohybu!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak čokoláda pomáhá naší psychice?