Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Jak čelit největším problémům při shánění pronájmu?

Trh s nemovitostmi je v dobré kondici. Shánění bydlení, ať už k pronájmu, nebo koupi není nic snadného. Připravte se na to, že během něj narazíte na několik problémů a těžkých rozhodnutí. Jaké řešení mají ty nejčastější?

Koupit, nebo pronajmout?

Zásadní otázka pokaždé, když přemýšlíte o stěhování. Rozhodování mezi pořízením vlastní nemovitosti a pronájmem bytu záleží na mnoha okolnostech. Velmi vám pomůže zodpovědět si pár základních otázek.

Chcete se v místě, kde pronájem bytu či koupi hledáte, natrvalo usadit? Pokud ne, nejste schopni odhadnout, kde se vidíte za dva až tři roky, pořizovat si vlastní nemovitost příliš smysl nedává. Zvlášť jestli nejste schopni ji zaplatit tzv. natvrdo. Ve chvíli, kdy už máte rodinu či z jakéhokoliv jiného důvodu přemýšlíte, že se chcete uvázat na jedno místo, je varianta s koupí přívětivější.

Druhou velkou otázkou jsou finance. V případě, že disponujete dostatečně vysokou částkou, abyste si nemuseli půjčovat, hledejte, kdo nabízí prodej bytu v Praze. I kdybyste v něm neměli vydržet až do konce svých dnů, pravděpodobnost, že ceny nemovitostí v příštích letech nějak výrazně klesnou, není vůbec vysoká. Byt se vám tak povede znovu prodat.

Pokud uvažujete mezi placením nájmu a pořízením hypotéky, není nic jednoduššího než si vzít tužku a papír, vypsat si náklady na obě varianty, své příjmy a přesvědčit se, co je pro vás výhodnější. Do rozhodnutí také nezapomeňte zapojit časové hledisko. Hledáte-li například bydlení na dlouhou dobu a splátky hypotéky by se ceně pronájmu rovnaly, možná je taktičtější vrhnout se do koupě.

Jak vybrat tu správnou nemovitost?

Nabídky nemovitostí, ať už ke koupi, či k pronájmu, z inzertních serverů velmi rychle mizí. V jednání tak musíte být opravdu pohotoví a s ozváním vůbec neotálet. Je potřeba být připraven.

Proto si dopředu sepište, co od pronájmu bytu v Praze očekáváte. Jakou velikost a rozložení místností by měl mít, jeho cenové rozpětí, vhodnou lokalitu a požadované vybavení. U všech požadavků si stanovte minimální a maximální hranici. Pokud narazíte na inzerát, který se ve vašem rozmezí pohybuje, okamžitě se ozvěte. Musíte počítat s tím, že zájem bude veliký, vyplatí se tak co nejdříve si sjednat prohlídku. S ní nic neztratíte a na vlastní oči se vše posuzuje lépe.

Tato metoda však vyžaduje časté kontrolování inzertních serverů, skupin na sociálních sítích apod. Klidně i několikrát za den. A je jasné, že na takovou frekvenci nemáte čas. Řešením tohoto problému je tzv. hlídací pes. Všechny požadavky, které jste si pro sebe stanovily, vyplníte na daném inzertním serveru a okamžitě, když se na něm objeví pronájem, který by vám mohl vyhovovat, přijde vám e-mailem upozornění. K nemovitosti se tak dostanete mezi prvními.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak čelit největším problémům při shánění pronájmu?