×
TOPZINE.cz

Jak být v noci vidět i bez reflexní vesty? Vyzkoušejte reflexní spreje

Reflexní spreje a prvky

Procházet se ve tmě po ulici bez toho, aniž byste na sobě měli reflexní prvek, dnes není zrovna bezpečné. Nejenže by vás mohlo srazit auto, ale také byste mohli dostat pokutu. Jenže co když se vám nechce oblékat reflexní vestu? Alternativou jsou reflexní spreje, které lze použít na oblečení, kov i na zvířata.

Za tmy jen s reflexními prvky

V únoru tohoto roku vstoupila v účinnost novela zákona o silničním provozu, kterou mnozí z vás, a zejména ti, kteří si rádi dopřávají večerní procházky za město, jistě zaregistrovali. Ta totiž chodcům, kteří se pohybují u krajnice nebo na okraji vozovky mimo obec za snížené viditelnosti (v místě, kde není veřejné osvětlení), nařizuje mít na sobě reflexní prvek.

Snížená viditelnost přitom neznamená jen tmu, ale také šero či mlhu. Účel nařízení je jasný – zabránit hrozící srážce chodce s projíždějícím automobilem. Chodcům, kteří toto nařízení poruší, hrozí bloková pokuta až do výše 2 000 Kč (ve správním řízení pak do 2 500 Kč).

Vyrobte si reflexní prvek sami

Když se řekne reflexní prvky, nejspíše se vám vybaví ona nevkusná svítivě žlutá či oranžová vesta, která je povinnou součástí autolékárničky. Naštěstí zákon nevyžaduje nosit přímo ji, ale prý postačí jakýkoli viditelný doplněk z retroreflexního materiálu – tedy takový, který odráží světlo.

Můžete si tak pořídit například reflexní pásek. Ten vás sice ochrání před pokutou, ovšem vzhledem ke své skromné velikosti nikoliv před veškerým nebezpečím silničního provozu. Důmyslnější alternativou je reflexní sprej ALBEDO100 (lze pořídit v e-shopu 4MS.cz), se kterým si můžete vyrobit reflexní prvek takřka ze všeho. K dostání jsou různé druhy reflexních sprejů, které lze aplikovat na různé materiály.

Reflexní spreje ALBEDO100

Klasikou jsou reflexní spreje na textil, které je možné použít na oblečení, boty nebo třeba na tašku či batoh. Přestože je barva voděodolná, lze ji bez problému vyprat v pračce. K reflexním sprejům si také můžete pořídit různé šablony, díky kterým se povinný reflexní prvek změní ve stylovou ozdobou.

Viditelnost chodců Reflexní spreje a prvky

ALBEDO100 dále vyrábí reflexní spreje na kov, dřevo a plast, vhodné například na jízdní kola, kočárky, helmy, ale třeba i na ploty či vrátka. Barva je odolná vůči slunečnímu záření, větru i dešti, avšak nepoškozuje povrch. Těm, kteří se v noci bojí o své domácí mazlíčky, by se pak mohly hodit voděodolné reflexní spreje na zvířata, které lze jednoduše smýt šamponem.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..