Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Jaga Jazzist potřetí v České republice

Redakce

Redakce

26. 1. 2010

Jaga JazzistVelký den budou slavit 3. března v pražském Paláci Akropolis všichni příznivci norské skupiny Jaga Jazzist. Nujazz, acid jazz, funky, drumandbass; i tyto prvky jsou slyšet v hudbě této severské formace.

Zdroj: www.jagajazzist.com

Jaga Jazzist, Zdroj: jagajazzist.com

Za patnáct let svojí existence si kapela vydobyla značné hudební renomé, a to jak na domácí, tak i mezinárodní scéně. Vedle již zaběhnutých severských stálic jako Jan Garbarek, Nils Petter Molvaer, Sidsel Endresen patří Jaga Jazzist k současným symbolům norské hudby hlavně díky svému modernímu a progresivnímu hudebnímu stylu. Díky velké fluktuaci hráčů kolem zakladatele a hlavního autora Larse Horntvetha se nedá mluvit o stálém obsazení. Všichni mají ještě další hudební projekty, v nichž podle svých slov čerpají inspiraci právě pro domovskou skupinu Jaga Jazzist.

I tento fakt je důvodem, proč je obtížné styl norských muzikantů zařadit. Jakoby se záměrně vyhýbali jakémukoli uměleckému škatulkování. V současné době kapelu tvoří devět hráčů, kteří v průběhu koncertů střídají až třicet různých nástrojů od trubky, přes vibrafon, až po syntezátory, klávesy a elektronické efekty. V Praze bude skupina prezentovat své nejnovější album One Armed Bandit, na nějž její příznivci čekali více než čtyři roky, a které vyšlo opět u známého britského nezávislého vydavatelství Ninja Tune.

Epicky laděné album balancuje mezi prog rockem, jazzem, afrobeatem a elektronikou nadýchaným post-rockem. O dokonalé smíchání a výsledný sound se ve svém chicagském studiu Soma Electronic Music Studios nepostaral nikdo jiný než John McEntire z kapely Turtoise. Vedle Turtoise se Jaga Jazzist hlásí ke vzorům jako například Fela Kuti, Battles, ale i Talk Talk, John Coltrane, Don Cherry nebo Eric Satie. Březnový pražský koncert bude teprve třetí zastávkou této norské skupiny v České republice.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaga Jazzist potřetí v České republice