Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Jáchym Topol může vyhrát literární cenu deníku The Independent

FOTO: Jáchym TopolJáchym Topol sklízí nominaci na jednu zahraniční cenu za druhou. Před nedávnem byl nominován na nizozemskou Evropskou literární cenu, vyhrát může ale i v Británii. Anglický překlad Kloktat dehet je jednou z patnácti nominovaných knih na literární cenu britského deníku The Independent.

FOTO: Jáchym Topol

Stále úspěšnější Jáchym Topol, Foto: Kateřina Ciborová, Topzine.cz

The Independent Foreign Fiction Prize, jak se cena oficiálně jmenuje, britský deník uděluje už jednadvacet let. S výjimkou let 1996 až 2001 každoročně vybírá nejlepší, do angličtiny přeložená, prozaická díla žijících autorů, která byla ve Velké Británii vydána v uplynulém roce.

V Anglii první Topolova kniha soutěží vedle držitele Nobelovy ceny

Jáchym Topol by mohl být druhým českým spisovatelem, který by se zapsal do historie této ceny. Už v roce 1991 ji totiž za román Nesmrtelnost získal Milan Kundera. Kloktat dehet, anglicky Gargling with Tar, přeložil David Short. Pokud by se porotě zalíbila, oba by obdrželi pět tisíc liber.

Topol se svou první v Anglii vydanou knihou bude soutěžit s dalšími čtrnácti světovými spisovateli. Mezi nimi je i Orhan Pamuk z Turecka, který The Independent Foreign Fiction Prize obdržel v roce 1990 jako první, navíc se pyšní i Nobelovou cenou. Jestli Topol zaboduje nebo ne, se dozvíme 26. května

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jáchym Topol může vyhrát literární cenu deníku The Independent