Menu
TOPZINE.cz
Sport

Jachting: Bez větru se nepohnete

Redakce

Redakce

19. 8. 2010

FOTO: jachtingJachting je sport prováděný jak na slané, tak i na sladké vodě. Vodní plocha by ale měla být rozlehlá, aby větru nepřekážely stromy nebo kopce. Plachtit bez větru se totiž nedá, a tak bezvětří je velkým nepřítelem jachtařů.

FOTO: jachting

Ilustrační foto Zdroj: Topzine.cz

Pohyb a řízení lodi

Loď se pohybuje pomocí větru, který se opírá do plachet. Ty jsou upevněny na stěžni. Počet plachet se liší podle druhu lodi. Některé mají jen jednu plachtu (hlavní), další pak kosatku a spinakr. Jak je ale možné, že loď jede rovně, i když vítr fouká z boku? Jde to pomocí ploutví, které jsou zanořené pod vodou. Působí na ně vztlaková síla, a tak pohyb lodi se přenáší na dopředný. Přesný směr plachtění se ovládá pomocí kormidla a otěží (provazy na ovládání plachty).

FOTO: Jachting - loď kajutní námořní

Loď kajutní námořní Foto: Martina Čermáková

Lodní třídy

Lodě kajutové námořní – většinou na nich jezdí turisti, ale může se s nimi i závodit. Je určena pro sedm až patnáct lidí.

Lodě sportovní (dinghy boats) – některé jsou olympijskými třídami. Dělíme je na jedno až tříposádkové lodě. Na dvouposádkových jezdí vždy kormidelník a kosatník, který vyvažuje pomocí hrazd (ocelové lanko ze stěžně má připevněné k břichu).

Skiffy-lodě – velice lehké a rychlé, které mají trup jen z jednoho plováku. Dále jsou vybaveny tzv. křídly.

Hydrofoily-lodě – při sebemenším foukání větru se trup zvedne nad vodu a zanořené je pouze kormidlo a ploutev.

Vybavení a oblečení

Podle počasí si jachtaři mohou vzít různé oblečení. V teple jim stačí plavky nebo kraťasy s tričkem, v chladnu nosí neoprény. Pokud je však opravdu zima a ošklivo, přijdou na řadu suché obleky z nepromokavých látek (doplněné gumovými manžetami okolo končetin a krku). Kromě velkých odvážlivců, kteří jezdí na boso, mají vždy obuté neoprénové boty.

Důležité jsou však rukavice. Ty chrání ruce před rozdrásáním od mokrých lan. Každý jachtař mladší 18 let musí mít na sobě záchrannou vestu. Ostatním postačí, když ji mají na palubě lodi (pokud závodní komise nenařídí jinak).

Závody

Předpokládá se, že první soutěžení plachetních lodí začalo v 17. století v Nizozemí. Odtud se rozšířilo do Anglie a pak do Ameriky. V roce 1851 pořádal jachetní klub v New Yorku svůj první závod a založil tak tradici Amerického poháru. Dnes je to nejstarší stále existující soutěž na světě.

V Česku se závodům říká okruhový jachting. Závodníci mají bojkami vytyčenou trať, kterou musí projet. Je určeno kolikrát a jakým směrem musí dané bojky obeplout. Pravidla také popisují, kdo má přednost při potkání dvou lodí. Dále určují, jak má vypadat start a penalizace při předčasném startu. Nejezdí se na čas, ale pouze na pořadí v cíli.

FOTO: Jachting závody

Závody jachtingu Zdroj: YC Neratovice

Tréninky

V zimě, kdy je voda zamrzlá, se trénuje hlavně fyzická kondice (běh, posilovna, plavání, běžky atd.). Od jara do podzimu se už dá trénovat na vodě. Tréninky jsou hodně individuální (podle toho, na jaké úrovni se tomu člověk věnuje). Na vyšší úrovni se jachtaři po ranním rozcvičení vydávají na jednofázový trénink, který ale trvá 4-5 hodin. Na programu mají starty, techniku jízdy, manévry okolo bojek a krátké rozjížďky.

Času tedy jachting zabere opravdu hodně, jak mi řekla mladá jachtařka Johana Kořanová (členka Yacht Clubu Neratovice): „Třeba já mám ve škole individuální studijní plán. Nejsou to jen závody, ale také tréninky, opravy na lodích atd. Mám to ale jako svůj životní styl a filozofii.“

FOTO: Jachting - závodní loď

Česká závodní loď Zdroj: YC Neratovice

Jak být nejlepším?

Pokud se chcete stát opravdu úspěšným závodním jachtařem, musíte hodně obětovat a investovat. Na slušné vybavení mohou přispět sponzoři, ale zbytek už musíte sami. Jezdit trénovat a závodit (nejlépe do zahraničí a každý víkend), obětovat tomu kus života a spoustu volného času, procvičovat taktiku a pravidla, umět dobře anglicky… Zkrátka bez dobrého zázemí a chuti se neobejdete. Pak ale můžete být dobří i ve světě jako česká jachtařka Lenka Šmídova, která také začínala v YC Neratovice.

Turistický jachting

Na jachtě se samozřejmě můžete svést i jen tak. V létě u nás mnoho společností pořádá projížďky po českých přehradách a rybnících (Lipno, Nechranice, Svět a další). Můžete být však i zaškoleni a vydat se na jachtě na moře třeba do Chorvatska. Takové koupání a opalování na širém moři se spoustou dobrodružství také není k zahození.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jachting: Bez větru se nepohnete