Menu
TOPZINE.cz
Hudba

J.A.R. novým albem Dlouhohrající děcka poslouchače naprosto pohltí

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

1. 11. 2011

!Recenze!Zkratka J.A.R. okupuje české hitparády již hezkou řádku let. Hlavní slovo vždy měly originalita a skvělý zvuk. Nyní kapela vydává album Dlouhohrající děcka a ani tentokrát se není za co stydět.

FOTO: J.A.R.

J.A.R., Foto: Matěj Třasák

Pražská formace J.A.R. našla základy své hudby v alternativě. A tu začala oblékat do výjimečných kousků hudebního šatníku – jazzu, funku i rapu. Alternativa poté v luxusním modelu směle vyšla na přehlídková mola a sklidila bouřlivý potlesk. Nyní svůj model oblékla také Dlouhohrající děcka a vydávají se na cestu za slávou.

Jednotka akademického rapu, Jaromír a Radomír, Jihoafrická republika neboli J.A.R. je pražská skupina, jejíž repertoár se pohybuje v nejrůznějších hudebních sférách funk-jazz-rapu. Skupina J.A.R. byla založena 17. listopadu 1989. Dnes vystupuje ve složení: Oto Klempíř, Michael Viktořík, Dan Bárta, Roman Holý, Miroslav Chyška, Pavel Bady Zbořil, Robert Balzar, Filip Jelínek, Radka Kašpar a František Kop. Kapela má na svém kontě již devět studiových alb.

Ke komu se jednou dostane nové album J.A.R., nebude ho už chtít dát ze svých rukou. Patnáct bláznivých skladeb působí jako magnety. Uši, které jednou vyslechnou nejnovější produkt pražských hudebních matadorů, se už nikdy nebudou chtít vrátit k bezduchým skladbám o třech tónech a dvou větách.

J.A.R. po pětileté pauze dokázali, že ještě rozhodně nepatří do starého železa. Jejich hudba je osvěžující a pestrost a barevnost nástrojů dostane posluchače do extáze. Navíc díky jejich rozmanitosti lze pokaždé upřednostnit jiný zvuk a získat tak v každé skladbě úplně jiný výsledný prožitek.

Čtěte také: Všichni dnes chtějí slyšet Nightwork a Chinaski, říká Oto Klempíř z J.A.R.

Album otevírá skladba Zlejch starejch dědků je plnej svět. Její kvalitu lze vyjádřit jediným citoslovcem: wow! Takhle napálenou pecku člověk jen tak neuslyší. Úžasně rytmická píseň rozhýbe tělo. Zahrát tento počin na koncertě, publikum je vaše. A navíc nebude vůbec problém vytvořit tu správnou atmosféru a lidi nakopnout k nějaké akci.

Stability, Vidět Boha konec světa, Moc not. Písně úplně jiné – jiná melodie, jiné náměty, jiná aranž. Něco je však spojuje. Skvělý zpěv Dana Bárty, který se svým hlasem kouzlí a vytváří vlnky a kudrliny. Napsané to může působit poněkud barokně, zazpívané to ale má neskutečnou sílu a moc.

J.A.R. – S Hamasem

Do jiného světa přivádí skladba S Hamasem. Východní melodie posazená do křesla funky hudby má velmi osvěžující nádech. Pro náročné je pocit palestinské autenticity navozen také větou v nám poměrně málo známém jazyce. Ilmet wualls azulije – Raději smrt než pokoru. Tímto je řečeno vše.

Optimistický toxikoman byla první skladba, která byla nasazena do rádií. Možná je to názvem, možná refrénem. Píseň je trochu jednodušší než všechny předešlé, hudba je jemnější, zpěv méně náročný. V jednoduchosti je ale krása.

J.A.R. se po pěti letech vrátili v plné síle

Nebyli by to ale J.A.R., kdyby ve skladbách chyběl rap. Oto Klempíř a Michael Viktořík se opět vyřádili a rapem dodali skladbám šmrnc. Jako by si modelka Dlouhohrající děcka ke skvělým šatům konečně obula i boty na podpatku.

Vývoj hňupa, Nové vize mužů a další a další skladby. Každá z nich je tak osobitá a barvitá, že by si zasloužila vlastní rozpitvání a recenzi. Mohl by však nastat problém – hudba J.A.R. je totiž natolik specifická, že v každém vyvolává naprosto jiné pocity a nálady. Nelze vyřknout hromadný ortel, každý nechť si zahraje na soudce a vyřkne vlastní rozsudek.

J.A.R. – Eko bio green dia

Závěr desky patří čtyřem kraťoučkým stopám, které vyčarují na tváři posluchače úsměv. Stopa Mick Hucknall si vystačila s osmi slovy, Pokora Hitlera využívá motivu červeného kříže v bílém poli, Generál Lauda odkazuje na klasickou táborovou píseň a konečně Promiň holka – minutová záležitost, kterou lze klasifikovat jako výsměch love songům bez nápadu.

Koho neosloví melodie, možná svou osobnost uspokojí soustředěním se na texty. Nápaditá, promyšlená, hravá, někdy až dadaistická slova si přímo říkají o uznání. Hudba J.A.R. není jednoduchá. Pokud ale člověk dokáže vnímat jednotlivé složky a složit z nich celek, odmění sám sebe jen těžko popsatelným zážitkem.

FOTO: J.A.R. - Dlouhohrající děcka (přebal CD)J.A.R. – Dlouhohrající děcka

Vydáno: 2011

Skladby: Zlejch starejch dědků je plnej svět, Stability, Vidět Boha konec světa, Moc not, S Hamasem, Optimistický toxikoman, Credo, Vývoj hňupa, Kosti minulosti, Eko bio green dia, Nové vize mužů + Mick Hucknall, Pokora Hitlera, Generál Lauda, Promiň holka

Celkový čas: 53:17

Vydalo: Sony Music

Hodnocení: 100 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

J.A.R. novým albem Dlouhohrající děcka poslouchače naprosto pohltí