Menu
TOPZINE.cz
Hudba

J.A.R. Funk, jazz, rap a show na pódiu

Redakce

Redakce

9. 1. 2010

J.A.R._Brno_6.11.2009_23-2Na pódiu předvádějí show, přijdou s baterkami na hlavě a pak dvě hodiny skáčou po pódiu. Z jejich výkonů jde síla a odhodlání, jejich ohromná energie člověka rozproudí tak , že propoguje celý dvouhodinový koncert, je zpocený na kost, ale šťastný jako blecha. Představuji vám kapelu J.A.R.

J.A.R. v Brně, Foto: Petr Hortvík, Topzine.cz

J.A.R. v Brně, Foto: Petr Hortvík, Topzine.cz

Skupina J.A.R. vznikla symbolicky 17. října 1989. Je označována za největší českou funkovou kapelu. Žánrově je naladěná na rap, jazz i funk. Zkratka J.A.R. znamená Jednotka Akademického Rapu.  Základní sestava kapely byla: Ivan Holý (hudba) a rapeři Oto Klempíř a Michael Viktořík.

První album z roku 1992 neslo název Frtka, druhé pak Mydli-to! (1994). Obě tato alba měla rockovější nádech. Kapela se ale pořádně projevila až třetím albem Mein Kampfunk (1997), kde už zpíval i Dan Bárta. Na tomto CD nalezneme songy Maksimig, Hnědojed nebo také Moj swiat. Roku 1999 vydali J.A.R. kazetu V deseti letí desetiletím a CD Homo fonkianz,  kde už jazzuje plný počet deseti členů kapely: Holý, Klempíř, Viktořík, Zbořil, Bárta, Balzar, Chyška, Kaspar, Jelínek a Kop. Kapela od té doby točí na labelu Sony BMC. Jako čtvrté album vydávali Nervák, funkově naladěné CD s melodickými rytmy. Zde nalezneme songy jako Jsem pohodlný (+ videoklipy). Jako předposlední CD vydali roku 2006 Armádu špásu. Tato deska obsahuje známé singly Superpéro, Potomek Prahy nebo Doufám.  Jejich poslední, novinkové album je CD a DVD 1989-2009, které obsahuje první záznam z konceru v Lucerně z roku 2008 a CD s výběrem nejlepších hitů JARů s novým singlem Ples es.

Kapela je nejen zajímavá svou rytmikou, ale i texty.  Zpočátku znamenali recesi na rap a hip hop. Dan Bárta zase píše o svých obrazech.

Všichni členové J.A.R. mají vlastní kapely, s kterými koncertují. Vždy 17. listopadu pořádají tradiční koncert ve velkém sále Lucerny. Tento rok oslavili 20 let – samozřejmě koncertem v Lucerně, který byl zároveň křtem CD+DVD. A jak koncert vypadal? Vyprodaná Lucerna a deset pozvaných osobností, které nějakým způsobem s J.A.R. spolupracovali. Spousta energie z funkové hudby i show z pódia. Až budete mít možnost, nenechte si J.A.R. ujít!

Členové

Roman Holý (klávesy, zpěv), Oto Klempíř (rap, tamburína, texty) , Michael Viktořík (rap, texty), Dan Bárta (zpěv, rap, texty), Mirek Chyška (kytara), Pavel Bady Zbořil (bicí), Robert Balzar ( bassa), Radka Kaspar (saxofon), František Kop ( saxofon), Filip Jelínek (Trombón).

Diskografie

1992 Frtka

1994 Mydli-to!

1997 Mein Kampfunk

1999 Homo Fonkiez

1999 V deseti letí desetiletím

2000 Ťo ti ťo jemixes

2000 Frtka/Mydli-to

2002 Nervák

2006 Armáda špásu

2009 DVD a CD 1989-2009

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

J.A.R. Funk, jazz, rap a show na pódiu