Menu
TOPZINE.cz
Literatura

J. A. Pitínský se zbláznil, na Zábradlí nedorazil

Eva Marková

Eva Marková

23. 9. 2010

FOTO: J. A. PitínskýBrno v Praze, tak by se mohl jmenovat včerejší večer v pražském divadle Na zábradlí, kde byly pokřtěny tři nové knihy z produkce brněnského nakladatelství Větrné mlýny: Hry Lenky Lagronové, Zaprášené jeviště (Král, Voskovec) a sebrané spisy J. A. Pitínského.

FOTO: J. A. Pitínský

J. A. Pitínský, Zdroj: bezruci.cz

Na zábradlí je příjemně vždycky, sejdete-li se tam s milými lidmi a skleničkou vína v ruce, je tam ještě lépe. To byl případ včerejšího křtu knih z nakladatelství Větrné mlýny. Ve foyer divadla se sešlo na třicet lidí, včetně některých autorů výše zmiňovaných knih: Lenky Lagronové a Petra Krále.

Vynucený minimalismus Na zábradlí

Křest prý měl původně moderovat sám Pitínský, ale jak v průběhu večera sdělil šéfredaktor nakladatelství Větrné mlýny Petr Minařík, 22. září večer se Pitínský nacházel v Luhačovicích. A když byl dotázán, co má být uvedeno na jeho omluvu, prý řekl, že se zbláznil. Moderátorem se tedy stal sám Minařík a večer tak nabyl značně minimalistických rysů, pokřtěno bylo asi po čtyřiceti minutách.

FOTO: větrné mlýny

Nevadilo to. Po krátkém úvodu a seznámení přítomných hostů s nakladatelstvím Větrné mlýny byla představena knížka sebraných her Lenky Lagronové. Autorka sama byla sice přítomna, o knížce však promluvila její editorka Lenka Jungmannová, úryvek z ní přečetla Eva Salzmannová.

Editorka Lenka Jungmannová zařadila do knihy Hry jedenáct divadelních kusů z let 1993 – 2008, jejichž autorkou je Lenka Lagronová. Ta se do dějin českého divadla významně zapsala především spoluprací s Petrem Léblem právě v divadle Na zábradlí, dnes je řádovou sestrou. Jednu z her, Pláč, můžete vidět v Kolowratu, režijně ji zpracoval Jan Kačer.

A můžeme pokročit ke knize druhé: Zaprášené jeviště Petra Krále a Prokopa Voskovce. Krátký úvod šéfredaktora, Královy vzpomínky na setkání a spolupráci s Prokopem Voskovcem, částečně autorské, částečně scénické čtení. Úryvek z knihy přednesl sám Král, partnerem v dialogu mu byl Jiří Ornest. Pro mne osobně snad nejkrásnější část večera – ráda poslouchám čistou, zvučnou češtinu, humor Krále a Voskovce je mi blízký.

Sebrané spisy Jana Antonína Pitínského, vlastním jménem Zdeňka Petrželky, obsahují jeho původní básnické, dramatické a prozaické texty; k tomu ostatně odkazuje i název knihy: Všecko napsané. Hry, prózy, básně, hrůzy. Edičně knihu připravil Radim Kopáč, svazek o více jak 900 stranách stojí 1249 Kč, každý čtenář se však může těšit na překvapení, které připravila grafička Kateřina Wewiorová.

Živá kapela také nebyla přítomna, nemohly tedy zaznít fanfáry a Pitínského spisy byly uvedeny stejným způsobem jako dvě předchozí knihy. Ale vadí to? Sebrané spisy si stejně kupují jenom ti, kteří se o daného autora zajímají, a to jak kvůli rozsahu knihy, tak kvůli její ceně. Abyste mne však špatně nepochopili: mám z těch spisů opravdu radost! Mám radost i z toho, že se někdo pustí do projektu, který nezasáhne masy. A pořád si naivně myslím, že dobrá knížka si ke čtenářům cestu najde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

J. A. Pitínský se zbláznil, na Zábradlí nedorazil