Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Italští Gabin naplnili pražský Palác Akropolis

Vojtěch Koval

Vojtěch Koval

18. 2. 2011

Foto: GabinVčera, ve čtvrtek 17. února, vystoupila v Paláci Akropolis na pražských Vinohradech Gabin, italská jazz-electro-lounge-world formace kolem dvojice Fillipo Clary a Max Botti. Palác Akropolis byl naplněn do posledního místa, čemuž odpovídala i atmosféra koncertu.

Foto: Gabin

Gabin, Zdroj: palacakropolis.cz

Fronta táhnoucí se až za roh, čekací doba na pivo zhruba deset až patnáct minut, sál naplněný k prasknutí, takový koncert prostě nemůže být špatný. Všichni diváci, kteří se do Akropole doslova natlačili vám ale potvrdí, že to rozhodně stálo za tyto drobné nepříjemnosti. I ex-ministr Liška se včera přišel podívat na italské Gabin, formaci kolem chilloutového DJ Fillipa Claryho a jazzového baskytaristy Maxe Bottiho.

Gabin se od roku 2002 proslavili po celém světě, jejich skladby se objevili v reklamních spotech nebo některých seriálech. O jejich věhlasu svědčí i známá jména, která se rozhodla s Gabin spolupracovat, na svých albech spolupracovali mimo jiné s dvojnásobnou držitelkou cen Grammy, uznávanou jazzovou zpěvačkou Dee Dee Bridgewater, nebo třeba Chrisem Cornellem, zpěvákem kapel Soundgarden a Audioslave, který hostoval na posledním albu, Third and Double, které Gabin přijeli do Prahy představit.

Vkusná všehochuť

Jazz-electro-lounge-world je dost nepředstavitelná kombinace a popravdě řečeno ani po absolvování koncertu nemám v žánrovém zařazení Gabin úplně jasno. Ono se totiž nedá říct, že by Gabin hráli nějaký styl, jejich koncert byl skládankou jazzových rytmů, funkových groovů, předělávek známých jazzových hitů, lehkého pop-rocku, ale také nekompromisního disko.

Tím hlavním, všechny písničky prostupujícím prvkem je jakýsi retro nádech, který do svých skladeb Fillipo Clary a Max Botti vtiskli. Každá kapela o sobě ráda pronáší vznosná přirovnání, Gabin s novým albem prý přinášejí atmosféru starých filmů z třicátých let minulého století a plážových party v Latinské Americe. Milým překvapením je, že u Gabin tomu tak skutečně je.

Jakou zásluhu na tom má samotná hudba, a jakou překrásná a neuvěřitelně talentovaná zpěvačka Mia Cooper, která s Gabin vystupovala, to se jen těžko hodnotí. Lehce retro rytmy s letním nádechem a skvělý výkon této tmavovlásky a samozřejmě i zbytku kapely, to vše drží pohromadě a funguje, že až zapomenete na těch zhruba devět set lidí, kteří se společně s vámi tlačí v sále, kam se snad ani nemohou vejít.

Foto: Gabin

Max Botti (vlevo) a Fillipo Clary, Zdroj: palacakropolis.cz

Diskžokej Fillipo roztáčí svá kola

Obrovskou devizou Gabin je právě jejich různorodost. Publikum po celou hodinu a půl svého vystoupení drželi ve varu, nikdy totiž nebylo jasné, jakou pecku zase vytáhnou z rukávu. Největší ohlas sklidily pravděpodobně předělávka populárního jazzového hitu Doo Uap, Doo Uap, Doo Uap, při které se roztančila celá Akropole, neméně hlasitě ocenili diváci skladbu Lies, ve které na desce Third and Second hostuje již zmiňovaný charismatický zpěvák Chris Cornell.

Upřímně jsem se bál, že bez charakteristického chrapláku Chrise Cornella nebude písnička mít patřičný náboj, ale Mia Cooper se tohoto nesnadného úkolu zhostila s elegancí a dokázala svůj obrovský talent.

Ať už ale Gabin rozjeli jakoukoli skladbu, Fillipo Clary jako správný diskotékový DJ hecoval zpoza svého pultu publikum svou hodně italskou angličtinou. Přestože ve svém kloboučku naraženém hluboko do čela a slunečních brýlích vypadal vedle půvabné Miy Cooper jako pokoutný kolotočář, ukázal Fillipo společně s Maxem Bottim a zbytkem kapely, proč jsou po celém světě tolik populární. Škoda jen, že se v Akropoli může hrát jen do 22:00, tahle party mohla trvat klidně celou noc.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Italští Gabin naplnili pražský Palác Akropolis