Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

IT girls. Fenomén několika století

Redakce

Redakce

10. 6. 2010

Co vlastně znamená samotný pojem IT girl a proč jsou takto označovány některé mladé dámy? Pokud vás to zajímá, rádi vás seznámíme s několika představitelkami této prazvláštní komuny.

IT girls, Zdroj: nytimes.com, silentseregolden.com, autunnonero.com

Fenomén IT dívek vznikl ve třicátých letech minulého století. Je to pojem, jakým se označuje mladá dívka, která toho vcelku moc nedokázala, ale neustále budí zájem médií a je ve středu zájmu. IT je přesně to něco, co v sobě musí mít. Je to nepopsatelná vlastnost, díky které vyčnívá z davu. Sláva těchto dívek ale byla velmi vrtkavá – jak rychle se hvězda zapálí, tak rychle i hasne.

Ne vždy, ale často to bývaly mladé dámy z té nejvyšší společnosti a měly více než majetné rodiče. Z tohoto důvodu jim také odpadaly starosti s prací, proto byly známy spíše jako lvice salónů, múzy umělců a vášnivé milovnice módy. Pro své postavení ve společnosti, kontakty s vlivnými lidmi a pozornost, kterou přitahovaly jako magnet, byly vzorem mnoha dívek a sklízely obrovský, i když krátkodobý obdiv.

Clara Bow, Zdroj: emol.org

Clara Bow (*1905, †1965)

Vůbec první IT girl byla hvězda němých filmů – Clara Bow. Narozená v New Yorku a vychovávaná svou mentálně narušenou matkou, měla více než mizerné dětství. Od svých čtrnácti let věděla, že to pravé povolání pro ni je herečka. Po dlouhé cestě od neúspěchu k neúspěchu se nakonec dostala na vrchol. V roce 1927 si zahrála ve filmu IT a od té doby se jí přezdívalo IT girl.

Hlavní postava tohoto filmu vysvětluje, co IT vlastně znamená. Je to podivná magnetická síla, která imponuje a přitahuje obě pohlaví. Toto kritérium Clara Bow splňovala. Díky své mimice a živelné povaze dokázala být středem pozornosti každé společnosti. Starý Hollywood však nad ní ohrnoval nos. A historky o jejím otřesném chování a bohémském způsobu života nepřestávaly kolovat.

Přes všechny překážky dokázala Clara přeskočit a jít dál. Dokonce její první mluvený film byl úspěšný. Její kariéra však začátkem třicátých let skončila, protože začala nesnášet svůj hlas, a zřejmě kvůli tomu začala být před kamerou značně nervózní.

Louise Brooks, Theda Bara, Zdroj: redcarpetbandit.com, listal.com

Louise Brooks (*1906, †1985), Theda Bara (*1885 , †1955)

Další populární IT girl byla herečka němého filmu Louise Brooks. Dcera úspěšného právníka a vyšinuté matky umělkyně, vedla velmi divoký život. Po vyhození z Hollywoodu se stala tanečnicí. Kouzlu kamer též podlehla Theda Bara. Ta byla jednou z prvních filmových sexsymbolů. Za své role dostala přezdívku The Vamp. Odtud i vznikl pojem žena vamp, pro označení žen jakožto sexuálních predátorů.

Edie Sedgwick (*1943, †1971)

Jednou z nejznámějších IT dívek byla Edie Sedgwick. Její bohatí a vlivní rodiče se jí nikdy nevěnovali a již od třinácti let trpěla anorexií. Kvůli svým nervovým zhroucením a divokému chování vystřídala množství škol. Místo toho, aby jí rodiče pomohli, se ji snažili schovat, dokonce odstěhovat do Rakouska. V roce 1965 se setkala s Andy Warholem, bylo to osudové setkání, neboť se stala jeho múzou a na čas i nejlepší přítelkyní.

Každodenní návštěvy uměleckého studia The Factory, které mělo svou kontroverzní pověst, zanechaly na Edie značné stopy. Její sláva v undergroundovém New Yorku neměla meze. Stala se modelkou a oblíbeným hostem všech módních večírků. Ruku v ruce s Andy Warholem dobývali Paříž a celý svět.

Však po intenzivním ročním přátelství se jejich vztah ochladil, pro Edie nastaly těžké časy. Již delší dobu byla závislá na drogách a bez peněz, protože častokrát nedostávala zaplaceno za své filmy, i když jich byla natočená celá řada. Stala se z ní doslova troska. Po neúspěšném pokusu skoncovat s drogami ve věku osmadvaceti let umírá.

Edie Sedgwick, Zdroj: rubyisill.com

IT dívky současnosti

Časy se mění a dnes počet různých celebrit a celebritek roste. Je velmi těžké sledovat všechno dění na poli umění, módy, filmů a bulvárů. A to je právě prostředí, kde se IT dívky pohybují.

Co se týče módy a stylu, tak se v tuto chvíli hodně mluví o těchto dívkách: Tolula Adeyemi, Casey Fremont, Karline Moeller, Lilly Bunn Weekes, Lily Kwong, Danielle Corona.

Je jasné, že bude přibývat spousta dalších, ale s nimi bude pomalu mizet ta jedinečnost a to pravé IT.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

IT girls. Fenomén několika století