Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Issey Miyake: Rodák z Hirošimy, který nikdy nepochyboval o své profesi. Podívejte se na jeho pánskou kolekci

Petra Červená

Petra Červená

29. 3. 2011

FOTO: Issey Miyake, módní návrhářV článcích módní rubriky převažují návrhářky tvořící pro ženy. Pánská móda bývá přehlížena zejména kvůli nudě v předem očekávaných fádních kreací. Inovace není zrovna žádaným prvkem, protože většina mužů v oblékání nerada experimentuje.

FOTO: Issey Miyake, pánská kolekce jaro 2011

Issey Miyake, pánská kolekce jaro 2011, Zdroj: isseymiyake.com

A protože nabídka je tvořena poptávkou, luxus experimentovat si můžou dovolit jen návrháři, kterým nebyl přetržen tok zisků, nebo jsou opravdu naprosto povzneseni nad materialismus naší společnosti. K těm prvním patří japonský návrhář Issey Miyake.

Věnováno mužům

I když Issey navrhuje hlavně dámskou módu, tento článek bude věnován jeho poslední pánské kolekci. Je jaro a trochu toho testosteronu je třeba vloudit i do článků o módě. Sem tam se některou kolekcí prodere do popředí i tuctový oblek, triko, kalhoty, ale u Miyakeho je obvyklejší scénář plný excentričnosti.

FOTO: Issey Miyake, pánská kolekce jaro 2011

Kostka jako nosný prvek

Issey Miyake se narodil v Hirošimě v roce 1938. K umění měl blízko od dětství. O tom, že jeho život a práce půjdou uměleckou cestou, nijak nepochyboval. V roce 1959 začal studovat grafické umění na slavné tokijské univerzitě a o pět let později udělal první krok ke splnění svého velkého snu a přestěhoval se do Paříže. Po dvou letech začal pracovat pro francouzského designéra Guy Laroche.

Košile pode Miyakeho

Jeho kariéra, navzdory Isseyho očekávání, začala nabírat obrátky ve zcela jiném městě a jiné zemi. V roce 1969 ho japonský vítr zavál do New Yorku, kde pracoval pro amerického designéra Geoffreyho Beenea. Po čase si ale Issey uvědomil, že už nechce tvořit pro někoho, v podřízené roli mu bylo poněkud těsno. Touha být svým vlastním pánem ho zavedla k založení designového studia MDS.

FOTO: Issey Miyake, pánská kolekce jaro 2011

Barevná uvolněnost k jaru patří

Úspěch zaznamenala už jeho první kolekce v roce 1971 a o tři roky později si Issey otevřel butik. Rád experimentoval s různými směsovými látkami a syntetickými textiliemi. V roce 1999 vyvinul speciální výrobní proces košile z jednoho kusu látky bez použití šicího stroje, všechnu práci obstará tkalcovský stroj. Švy vznikají splétáním nebo opětovným rozplétáním původního textilního základu.

Pánská jarní kolekce

Issey Miyake se nebojí utvářet takové barevné kompozice, na které v pánské módě narazíte málokdy, stejně tak jako na doplňky a střihy. Oranžová zářila na pokrabacených pruhovaných kalhotách, široké parce a maxi tašce. Křiklavost zjemňovala žlutá šála a klobouk. Roztomile ulítlé typy by jistě nadchlo modro-zelené kostkované sako. Kostka celkově protínala jednotlivé modely často. Malá  nebo velká, vždy pestře zbarvená.

Dalším poznávacím znakem byla letní uvolněnost. Lehké vzdušné materiály v bílé, režné a smetanové byly tou pravou chybějící ingrediencí k širokým rozevlátým střihům. Mezi barvami nechyběla ani červená, kterou návrhář použil pro úzké saténové kalhoty s řasením v bočním švu. Zajímavým zpestřením vymalované kolekce byly potisky lososa na trikách.

FOTO: Issey Miyake, pánská kolekce jaro 2011

Issey si zahrál i na serioznější strunu

Nedá se říct, že by zrovna tento návrhář a jeho pánské modely inspirovali muže k nákupu. Muže motivovat k nákupu je většinou stejně těžké jako zdolat Mount Everest. Ale až půjdete korzovat po obchodech s novou jarní kolekcí, je docela možné, že odhalíte i nějaký pěkný kousek pro přítele. Nejlepší variantou by však bylo tato odhalení absolvovat s jeho kreditní kartou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Issey Miyake: Rodák z Hirošimy, který nikdy nepochyboval o své profesi. Podívejte se na jeho pánskou kolekci