Menu
TOPZINE.cz
Zpravodajství

Islámský stát mu vyhrožoval smrtí, pokud bude tančit. Dnes tančí v Holandském národním baletu

Redakce

Redakce

18. 11. 2017

Začátkem letošního roku debutoval v Holandském národním baletu (DNB). Ještě nedávno ale dával Ahmad Joudeh hodiny tance osiřelým dětem v Damašku. Jako palestinský uprchlík v Sýrii byl dokonce varován islámským státem. Za tanec mu hrozila smrt.

Tanec v uprchlickém táboře

Narodil se v uprchlickém táboře a už odmala toužil tančit. Jenže okolo zuřila válka a Ahmad měl spoustu dalších starostí. Jeho touha přesto doutnala a tajně se učil tančit. Jeho okolí s ním rozhodně jeho vášeň nesdílelo a dokonce měl problémy s otcem, který tanec považoval za hanbu pro rodinu. Když zjistil, že se Ahmad učí tancovat, zbil ho.

Ahmad po celou dobu cítil, že tanec mu dává pocit svobody a za žádnou cenu se ho nikdy nechtěl vzdát.

Protože musel podporovat matku a mladší sourozence, nemohl mladý muž pracovat a studovat najednou. Studium na Higher Institute for Dramatic Arts v Damašku se tak prodloužilo. Rok pracoval jako tanečník a učitel, a v dalším roce studoval. Navíc dostal mladý muž varování od islámského státu, že tanec je trestným činem. Když mu přišlo předvolání na tři roky vojenské služby, začal věřit, že jeho dny jsou sečteny.

Reportáž, která změnila život

Změna nastala v roce 2016, kdy o něm holandský novinář natočil reportáž. Mladý muž tančil před kamerou na suti, na počest pěti rodinných příslušníků, kteří byli v uprchlickém táboře zabiti.
Pak se stala neuvěřitelná věc, když Ahmadovi Holandský národní balet nabídl, že ho bude sponzorovat. Nadšený mladý muž získal možnost žít a studovat v Amsterodamu, a kromě toho trénovat s DNB a vystupovat po Evropě.

Život se změnil i jeho otci. Žije v Berlíně jako uprchlík a když ho Ahmad navštívil, viděl něco ještě před pár lety zcela nemožného: jeho otec doma tančil.

Tanec jako poselství míru

Ahmad Joudeh věří, že tanec je silnou formou, kterou může dobře využít k podpoře míru. Věří, že tak může vytvořit ze světa lepší místo. Když dokázal změnit myšlení vlastního otce, existuje naděje, že by mohl změnit i myšlení dalších mužů v arabském světě. Cítí velkou zodpovědnost a snaží se o maximum. Nemá čas na nic dalšího. Nesmí být nemocný, jít ven, bavit se. Žije tancem.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Islámský stát mu vyhrožoval smrtí, pokud bude tančit. Dnes tančí v Holandském národním baletu