Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Irská odplata na DVD: Tragikomická přehlídka blbých fórů útočí

Prý je to nejrychlejší, nejzábavnější kriminální thriller. Tak je to alespoň psáno na obale DVD. Tady ale muselo nutně dojít k nějakému omylu. Tento film, který se stylizuje do rádoby drsné gangsterky, je jeden velký omyl. Hraje v něm sice Cillian Murphy, ten ale na své slávě celý snímek zdaleka neutáhne.

FOTO: S tímto výrazem vás budu provázet celý film...

S tímto výrazem vás budu provázet celý film…, Zdroj: distributor filmu

Film

Začátek se vyvíjí celkem slibně pomocí tak trochu filozofického komentáře, který nás uvádí do děje. Michael McCrea (Cillian Murphy) je téměř anonymní týpek, který dluží prachy velké rybě (Brendan Gleeson). Zatímco se Michael snaží sehnat finanční zdroje, které mu zajistí zachování zdravých kostí, objeví se u něho jeho umírající otec (Jim Broadbent) a kvůli rozchodu se zhroutí jeho tajně milovaná sousedka Brenda (Jodie Whittaker).

To by byl začátek velkého kolotoče událostí, který poté nastává. Vraždou jednoho z vymahačů si trojice zadělá na pořádný malér. Jak jinak by mohla dopadnout sestava zoufalec, podivín a hysterka?

Prvním velkým nedostatkem tohoto filmu jsou postavy. Michael není pro diváka příliš zajímavý. Nic moc o něm nevíme a celou dobu se tváří děsivě nakrknutě. To by se sice dalo u člověka, kterému jde o kejhák, pochopit, ale muselo by to být zábavné, a ne otravné. Hlavní postavě musí divák fandit a vžít se do ní. Zde nepomohou Cillianovi ani jeho modré oči. A podobně jsou na tom i ostatní.

FOTO: Jsme na útěku, proto jsme nenápadně zapálili auto

Jsme na útěku, proto jsme nenápadně zapálili auto

Podivínský tatík se vyloupne odnikud, aby napravil starou křivdu, kvůli níž se přestal Michael s rodiči vídat. Navíc je přesvědčený, že až příště usne, zemře. Vydrží tedy celou noc zírat na město, shání kokain, a když je unesen, stále usíná svázaný na židli. Není moc poznat, kam přesně tvůrci s touto postavou mířili (už ale víme, kam se nakonec dostali). Dělá jen rádoby vtipné věci a říká rádoby vtipné hlášky. Ještě hůř je na tom Brenda, hysterka, která odbouchne jednoho z milenecké dvojice ruských vymahačů, a kvůli tomu je na naši sympatickou trojici uspořádán velký gangsterský hon. Do oblíbeného krimi žánru má ale snímek daleko.

Jak si průměrný divák představuje gangsterku? V první řadě by tu měli být nějací gangsteři – drsní týpci se zbraní, co se s nikým jen tak nemazlí a rozhodně nejsou k smíchu. Teče zde hodně krve, bují obchod s drogami a vzduchem lítají kulky. Má mít (stejně jako každý dobrý film) slušný příběh a kvalitní, charismatické postavy, které se budou divákovi líbit a jimž bude fandit.

Podle výše uvedené charakteristiky tedy nemůže být Irská odplata kvalitní gangsterka. Nemůže to být ani dobrá parodie (ty jsou totiž většinou vtipné), ani drama (to vyvolává v divákovi emoce), ani akční film (tam je vidět nějaká hustá akce), ani komedie (u nich se lidé smějí). Zde jde ve špatném slova smyslu o tragikomedii.

FOTO: Nelíbí se mi tvůj pes, asi ho zastřelím.

Nelíbí se mi tvůj pes, asi ho zastřelím

Jinak to vlastně ani nejde, když je snímek sestaven ze samých úletů. Mnoho situací a postav je tam jen proto, že by to mohlo být třeba vtipné. Například konflikty s chlápky, kteří dávají špatně zaparkovaným auťákům botičky, týpci s bojovými psy, čtyřprocentnost ruských vymahačů nebo krádež policejního vozu. Jsou to staré triky, a ještě k tomu mizerně provedené. Děj svazuje jednotlivé situace příliš tenkou nití, proto je snímek jako celek tak hloupý, nudný a zbytečný. Nemá diváka čím zaujmout. Vlastně se zde v druhé linii odehrává i další tragédie – vědomí tolika hodin nelehké tvůrčí práce spláchnutých do hajzlu.

DVD

Samotný disk také nenabízí nic úžasného. Hodinu a půl utrpení sice můžeme sledovat ve špičkové kvalitě, ale kdo by chtěl film sledovat v originále s anglickými titulky, nepochodil by. Jsou tu totiž titulky pouze české. K naprosté absenci bonusových materiálů se mohu vyjádřit spíše kladně. I když by nepovedené záběry a přeřeky možná vyzněly vtipněji než originál.

Irská odplata (Perrier’s Bounty)

Akční/Komedie/Krimi/Drama
Irsko / Velká Británie, 2009, 88 min

Režie: Ian Fitzgibbon
Hrají: Cillian Murphy, Brendan Gleeson, Domhnall Gleeson, Jim Broadbent, Jodie Whittaker, Gabriel Byrne

Zvuk: český 2.0, anglický 2.0
Titulky: české, české pro neslyšící
Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: odpad
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Irská odplata na DVD: Tragikomická přehlídka blbých fórů útočí