Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Irská hudba jde od tradičních melodií k The Corrs

Hana Dittrichová

Hana Dittrichová

2. 9. 2010

Jen těžko byste na mapě světa hledali zemi, kde jsou na svou lidovou hudbu stejně pyšní jako v Irsku. Enya, U2, The Corrs, The Cranberries a mnozí další. Irští světoznámí interpreti, které asi není třeba představovat, a přesto možná některé překvapí fakt, že u všech jmenovaných najdete společné prvky. Tradiční irská hudba se podepsala na každém z nich.

The Corrs zůstali věrní i irské lidové hudbě, Zdroj: myspace.com

Co je irská hudba

Začněme hezky od začátku, tedy původem a charakteristikou lidové irské hudby. Její zrod můžeme hledat v dávných dobách Keltů, neboť právě z jejich kultury jsou převzaty hlavní znaky irské lidovky. Rychlé a působivé melodie, výrazné nástroje, jasný rytmus, opakující se celky. Jedny z nejhezčích a nejnáročnějších lidových písní díky těmto základním znakům pocházejí právě z Irska.

Tradiční irské skladby bývají krátké, často se jedná o jeden melodický celek, který je několikrát opakován různými nástroji, případně i jemně pozměňován. Skladby jsou většinou spojovány po dvou až třech tak, aby vznikla plnohodonotně dlouhá píseň. Ale to všechno už záleží na samotném interpretovi. V podání dvou klasických irských nástrojů to pak zní takto:

Whistle, bodran a další. Španělská vesnice? Kdepak, irské nástroje

V dávných dobách vzniku této působivě znějící hudby bylo velice obtížné vyrobit technicky pokročilé nástroje. Lidé si pomáhali, čím mohli, a jejich původní způsoby na vytvoření instrumentů přetrvaly až dodnes. Proto mezi základní nástroje irské hudby patří speciální píšťala whistle, bubínek bodran či irská harfa.

Whistle je velice primitivní, avšak zajímavě řešená flétna. Pokud ji prozkoumáte důkladně, zjistíte, že je to pouze asi dvaceticentimetrová úzká trubička s otvory, mnohem jednodušší než známá zobcová flétna. Její vzhled i technika hry je uzpůsobena pro využití v irské hudbě, tedy pro velice rychlé melodie. Naučit se hrát na whistle zvládne za chvilku téměř každý. Naučit se hrát na whistle klasickou irskou hudbu, to už je tvrdší oříšek. V podání The Corrs zní whistle takto:

Jednoduchý kruhový rám potažený napnutou kozlí kůží, v současné době často čímkoli jiným. Tak vypadá rytmický irský nástroj, bodran. Pro hru na něj se používají speciální malé paličky, technika hry je poměrně obtížná, avšak zvládne to i samouk. Tedy alespoň základy, pak už musí jen pilovat a pilovat, až se dostane na úroveň, kdy zvládne zahrát například toto dokonalé sólo (opět v podání The Corrs).

Irská harfa (neboli keltská harfa) je v historii lidové hudby zaznamenána již kolem osmého století našeho letopočtu. Oblíbená je především pro svůj jemný, lahodný zvuk, který se obzvlášť vyjímá u pomalejších skladeb. Mimochodem, irská harfa je považována za jeden ze státních symbolů, používá se na mnoha pečetích a dokonce ji najdete i na irských euromincích.

Irské loketní dudy, další ze symbolů této tajemné země, patří stejně jako předchozí nástroje k typické výbavě lidového muzikanta. Známý průrazný zvuk, rychlé i pomalé skladby a zajímavý způsob hraní. Perličkou je fakt, že právě pro dudy bylo v minulosti napsáno mnoho skladeb, dnes je však hrají i ostatní nástroje.

Dalšími využívanými nástroji irské hudby jsou především housle, knoflíková harmonika, mandolína a jako doprovodný harmonický prvek často uslyšíte kytaru.

Irské rytmy znějí všude

Ať už navštívíte jakoukoliv irskou hospodu, málokdy se setkáte s tím, že by v ní alespoň občas nehrála jedna z místních kapel. Irská hudba se line téměř z každého lokálu. Mezi nejpopulárnější rytmy zde patří rychlé reely a nejrůznější druhy jigu. Ke všem z nich neodmyslitelně patří i tradiční irský tanec.

Dnes irskou hudbu můžete slyšet v podání již zmiňovaných, světoznámých The Corrs, kteří ji zvládají skutečně skvěle. Za těmito poutavými melodiemi ovšem nemusíme ani za hranice naší země. Obstojně si s irskou lidovou poradila třeba česká kapela Asonance.

Svou Irskem inspirovanou skladbu má i česká skáčková kapela Sto zvířat. Samozřejmě se už nejedná o klasiku, ale způsob, jakým s danou melodií pracují, je originální, ohodnoťte sami.

Irská hudba je v dnešní době pojem. Sice nemá miliony posluchačů jako třeba hvězdná Pink, legendární Beatles nebo Metallica, ale její melodie znají snad všichni. Že to není jen rychlá smršť tónů, to nám může dokázat poslední skladba.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Irská hudba jde od tradičních melodií k The Corrs