Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Irena Obermannová píše dopisy Kafkovi. Jako Milena Jesenská

Redakce

Redakce

13. 9. 2013

Fiktivní korespondenční román Dopisy Kafkovi je inspirovaný životem Mileny Jesenské, přítelkyně Franze Kafky a na svou dobu velmi nekonvenční ženy. Irena Obermannová se drží historických faktů, ale Milena Jesenská není v jejím podání historickou postavou, ale živou a moderní bytostí.

OBR: Irena Obermannová: Dopisy Kafkovi

Irena Obermannová píše dopisy Kafkovi. Jako Milena Jesenská. Zdroj: Nakladatelství Motto

Milena Jesenská jako první i poslední žena Kafkova života chápala také jeho literárního dílo, jeho obsah i hodnotu. Zamilovala si Franze Kafku jako spisovatele i člověka.

Oba svedla v roce 1920 dohromady povídka s názvem Topič, která se Mileně dostala do rukou, zaujala ji a chtěla ji s autorovým svolením přeložit z němčiny do češtiny.

Když se seznámili, bylo jí 25 let, z její osobnosti sálala mladická vzdorovitost, ohnivý temperament a jakási bláhová, ale o to přitažlivější lehkomyslnost. Ta se zřejmě podepsala i na jejím překotném sňatku s pražským spisovatelem Ernstem Pollakem.

Nenaplněná láska

Je tedy pochopitelné, že z trpkosti, kterou uvnitř nešťastného manželství zakoušela, chtěla utéct do náručí někoho jiného, kdo ji pochopí a naplní. Tím někým měl být Franz Kafka. Nikdy se však neodhodlala svého muže opustit, jejich vztah postupně ochladl a Kafka 3. června 1924 zemřel v náručí Dory Diamantové, své poslední lásky.

Irena Obermannová se však nespokojila s tímto krátkým výsekem ze života Mileny Jesenské. Její Milena píše Kafkovi od svých třinácti let, kdy jí zemřel malý bratříček, až do své smrti v koncentračním táboře. Příběhem procházejí všichni muži Milenina života i její dcera Jana, které odmítala říct jinak než Honza.

„… nejlíp Tě vidím z dálky, v onom jasnozřivém okamžiku, když Ty ještě nevidíš mě. Tehdy jsi mi nejbližší, tehdy jsi mi nahý, protože Tě vnímám sebou neporušeného. Tak Tě vidím i teď na náměstí… čekáš, napjatý, nervózní a šťastný. Jak vím, že jsi právě takový? Jsem právě taková. Skoro běžím, abys mě nevyhlížel ani o vteřinu déle. Padnem si do náruče, je to tak samozřejmé, pro Tebe možná překvapivé, ale já přece jsem Tvoje nečekanost, Tvoje náhlá vášeň, dětská bezprostřednost. Tvoje naléhavá ženskost.“

Irena Obermannová (1962) vystudovala FAMU, pracovala jako dramaturgyně v České televizi. Podílela se na mnoha pořadech, podle jejího scénáře vznikl i seriál Život je ples. Dopisy Kafkovi jsou její patnáctou knihou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Irena Obermannová píše dopisy Kafkovi. Jako Milena Jesenská