Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Irena Obermannová: Lidi na knihy nezanevřeli, spíš naopak

Kateřina Ciborová

Kateřina Ciborová

27. 10. 2010

Irena ObermannováVšichni literáti, kteří svou návštěvou poctili Podzimní knižní veletrh, vypadali velice spokojeně. Nezahálela jsem, využila jejich rozpoložení a některým z nich jsem položila otázku, jak se jim v Brodě a na veletrhu líbí.

FOTO: Tomio Okamura

Tomio Okamura a Jaroslav Novák Večerníček na Podzimním knižním veletrhu, Foto: Kateřina Ciborová, Topzine.cz

Tomio Okamura s Jaroslavem Novákem Večerníčkem podepisoval v Havlíčkově Brodě knihu Český sen. A proč přijel na veletrh?

„Veletrhy se mi líbí. Na tyto akce se vždy těším, protože můj normální den vypadá tak, že sedím akorát v kanceláři. Tady mám možnost potkat se s lidmi, popovídat si s nimi a slyšet jejich názory. (…)V Havlíčkově Brodě jsem podruhé. Před pěti lety jsem zde nabízel projekt na podporu cestovního ruchu a propagaci města. Bohužel, co jsme předjednali s tehdejším starostou, nakonec nedopadlo. Je to škoda, protože Češi na dovolenou jezdí do zahraničí, peníze tak utrácí  jinde a ne doma.“
(Tomio Okamura)

Představit nový knižní rozhovor s Arnoštem Lustigem přijel jeho autor Karel Hvížďala, Lustig se bohužel dostavit nemohl. Kniha se jmenuje Tachles, Lustig a vydalo ji nakladatelství Mladá fronta.

fOTO: Karel Hvížďala

Karel Hvížďala se svou zbrusu novou knihou, Foto: Kateřina Ciborová

Byl už jste někdy na veletrhu v Havlíčkově Brodě?

Na zdejším veletrhu jsem poprvé a jsem překvapený, kolik je tu lidí. Jsem rád, že tu něco takového existuje, že není všechno jen v Praze a Brně.

Vaše kniha je úplně nová. Jak se jí tady daří a jak jste s ní spokojen?

Nakladatelka říká, že knize se daří velmi dobře. Zde na veletrhu je zatím jednou z nejprodávanějších knih. Jako spoluautor těžko můžu říci, jestli jsem s ní spokojen. Jsem ale rád, že jsem ji udělal. Spokojení musí být čtenáři.

Irena Obermannová

Irena Obermannová netradičně četla z notebooku, Foto: Kateřina Ciborová

Spisovatelka Irena Obermannová prodávala na stánku PEN klubu, navíc měla autorské čtení. Jako jediná četla z notebooku, čtený text totiž ještě není vydaný a tiskárna se spisovatelce na poslední chvíli rozbila.

„Zdejší veletrh mám moc ráda. Poslední dobou píšu pro Magazín MF Dnes, tak jsem jim nabízela a prosila je, jestli bych o něm mohla napsat. Oni bohužel nechtěli. Mrzí mě to, tak doufám, že se to podaří třeba příští rok. – Havlíčkobrodský festival je pro mě důkazem, že lidi na knihy rozhodně nezanevřeli, spíš naopak. A samotné město na mě působí hrozně mile. Je jako stvořené pro spisovatele.“
(Irena Obermannová)

Vítězem soutěže Dopište Boučkovou se stal Jakub Dotlačil, jedenadvacetiletý učitel z nizozemského Utrechtu.

Dopište Boučkovou!

Letošní vítěz soutěže Dopište!, Foto: Kateřina Ciborová

Jaký máte vztah k Tereze Boučkové?

Zatím žádný, nic jsem od ní ještě nečetl, ale chci si přečíst Rok kohouta. Včera, když jsem přijel do Čech, sháněl jsem tuto knihu po knihkupectvích, ale nemohl jsem ji nikde sehnat.

Jak vás napadlo zúčastnit se soutěže?

Znám pana Vernera, který skončil na 3. místě. Společně píšeme na server Písmák. On tam publikoval svou povídku, tak jsem si řekl, že to zkusím také.

Jak se vám Boučková dopisovala?

Docela mě to bavilo. Na začátku jsem dostal nápad a bylo fajn ho rozvíjet.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Irena Obermannová: Lidi na knihy nezanevřeli, spíš naopak