Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Inzulínové jehly potřebují v těhotenství často i nediabetičky

Komerční sdělení

Komerční sdělení

25. 10. 2021

Přestože netrpíte diabetem, v těhotenství vás může překvapit tzv. těhotenská cukrovka. Mezi nastávajícími maminkami se dokonce objevuje stále častěji. Důvodem je zejména zvyšující se věk maminek. A ten je jedním z faktorů, který má na výskyt těhotenské cukrovky vliv. Pokud nepomohou dietní opatření, přijdou na řadu i inzulínové jehly.

Gestační diabetes melitus postihuje až 17 % těhotných žen

Těhotenská cukrovka je, jak již plyne z názvu, problémem těhotných žen a zejména jejich nenarozeného dítěte, kterému hrozí vyšší porodní váha (nad 4000 g). A rozhodně nejen ta. Časté je nedozrání vnitřních orgánů, především plic. Dítě může mít dýchací obtíže, poruchy srdečního rytmu, hypoglykemii (snížený obsah cukru v krvi) i hůř probíhající novorozeneckou žloutenku. Výjimečně dochází k úmrtí plodu v děloze matky. Spouštěcím faktorem jsou těhotenské hormony, avšak taktéž další látky, které produkuje placenta. Ty pak působí proti inzulinu a vzniká inzulinová rezistence. Stejná jako u klasického diabetu. U maminek sice po porodu obvykle vymizí, ale během těhotenství je nutné zahájit léčbu a často dojde až na inzulínové jehly, tedy na píchání inzulinu.

S těhotenskou cukrovkou se setkáváme obvykle u třech typů žen

Jsou to především starší maminky. Jeho výskyt narůstá prudce po 30. roku věku matky, naopak před 25. rokem se téměř nevyskytuje. Větší výskyt je u obézních žen. Pokud máte v rodině výskyt diabetu 2. typu, je obvykle pravděpodobné, že jste jej zdědily a i u vás se projeví rovněž těhotenská cukrovka.

Inzulinu se mnohdy těhotné nevyhnou

Necitlivost na inzulin, tedy inzulinová rezistence vede k tomu, že matka méně využívá živiny ze stravy. Ty jsou naopak nadměrně směrovány přes placentu k plodu. Lékař může nejdříve doporučit vhodný dietní režim s omezením příjmu sacharidů. Druhou či následnou možností je aplikace inzulinu pomocí inzulinového pera. Inzulínové jehly se střídavě aplikují na různá místa vpichu. Po zapíchnutí se zmáčkne aplikátor s inzulínem. Jehlička se nemění denně, ale její výměna je podle počtu denních vpichu nutná jednou za den až dva. Kvalitní inzulinové jehly koupíte v e-shopu Dialekarna.cz. Po porodu těhotenská cukrovka, tedy gestační diabetes mellitus, vymizí, ale diabetologové doporučují ženám s těhotenskou cukrovkou pravidelné vyšetření na diabetes. Mají vysokou pravděpodobnost, že se u nich následně projeví diabetes 2. typu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Inzulínové jehly potřebují v těhotenství často i nediabetičky