Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Invictus na Blu-ray a DVD: Univerzální jazyk sportu nezněl výmluvněji

Jiří Hannich

Jiří Hannich

10. 8. 2010

!DVD, BR! Může ragby zastínit sociální problémy a zbourat mezilidské bariéry? Clint Eastwood už několikrát ukázal, že se nebojí obtížné látky a že ji dokáže mistrně filmově zpracovat. Tentokrát převedl na plátno příběh muže, který odmítl pomstu a začal hledat národní soudržnost na velmi nezvyklém poli ragbyového hřiště. Drama Invictus je nyní k dostání na DVD a Blu-ray. V obou případech s několika zajímavými bonusy.

Invictus na Blu-ray a DVD: Univerzální jazyk sportu nezněl výmluvněji Zdroj: allmoviephoto.com

Film

Bojoval proti apartheidu, stal se nepohodlným a skončil ve vězení. Invictus však poprvé zachycuje Nelsona Mandelu v době, kdy se po téměř třiceti letech života za mřížemi ujímá prezidentského úřadu a přitom tuší, že odpovědnost vůči zemi před něj staví úkol nanejvýš obtížný: sjednotit rasově a ekonomicky rozdělený národ. Jihoafrická republika se potýká s obrovskou kriminalitou, absence kvalitního zdravotnictví neumožňuje zastavit krizi AIDS a v neposlední řadě zde stále přetrvávají problémy s rasismem. Je tedy potřeba dát lidu signál, že humanismus a vzájemný respekt jsou hodnotnější než povrchní předsudky a připomínání starých křivd. Jen tak se může země posunout dál. Jak toho ale docílit? Inspirací pro národ se má stát ragbyová reprezentace.

Ač se to zdá neuvěřitelné, Invictus vypráví pravdivý příběh. Režisér Clint Eastwood toho sice o ragby před započetím tvorby filmu mnoho nevěděl, ale v průběhu natáčení se z něj stal velký ragbyový fanoušek. Během noci dokázal zhlédnout několik zápasů a druhý den o nich všem členům štábu vyprávěl. Do hlavních rolí obsadil Matta Damona, jenž si zahrál kapitána reprezentace JAR, a Morgana Freemana, kterého si jako představitele vlastní osoby přál samotný Mandela.

DVD a Blu-ray

V dokumentech, jež jsou součástí bonusové nabídky, můžete sledovat jak se Matt Damon proměnil v ragbyového hráče a jaké problémy to jemu i režisérovi dělalo. A tím jsme zase u Clinta Eastwooda. Ten má za sebou bohatou hereckou i režisérskou kariéru. V jednom z rozhovorů se ohlíží za svými filmy a zároveň vysvětluje, co ho na příběhu snímku Invictus tak přitahovalo. Morgan Freeman se zase vyzná ze svého obdivu k Mandelovi.

Žánr: Drama/Historický/Sportovní

Stopáž: 130 minut

Režie: Clint Eastwood

Hrají: Morgan Freeman, Matt Damon, Scott Eastwood, Robert Hobbs aj.

Zvuk: anglický (DTS), český (Dolby Digital 5.1)

Titulky: české

Bonusy: Faktor jménem Eastwood, Upoutávka: Invictus, Detailní obraz v obraze, Mandela a Morgan, Matt Damon hraje ragby

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Invictus na Blu-ray a DVD: Univerzální jazyk sportu nezněl výmluvněji