Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Invaze, v jejímž čele stojí Bůh a Philip K. Dick

Jan Nohovec

Jan Nohovec

5. 12. 2009

philip-k-dick-bozska-invaze-perexKdo by neznal Philipa K. Dicka? Každý z nás ho vidí trochu jinak – jako výborného spisovatele, člověka s více než bujnou fantazií, zdrogovaného pisálka, jemuž jeho představy pod rukama vykypěly do čtivých tvarů… Teď máme díky nakladatelství Argo možnost přečíst si jedno z jeho nejkomplexnějších děl, Božskou, nebo také Gnostickou trilogii v pěti dílech. A ne, s Douglasem Adamsem to opravdu nemá nic společného.

philip-k-dick-bozska-invaze

Všechno to začalo v polovině sedmdesátých let, když Dick odevzdal svému nakladateli nový román a ten mu oznámil, že tohle prostě nikdo číst nebude. A tak Dick sklopil hřebínek a milou knihu přepsal do podobné, ale zároveň dost odlišné podoby – do románu VALIS, na němž položil základy celé Božské trilogie, ze které vyšly ještě knihy Božská invaze a Převtělení Timothyho Archera. Závěrečným dílem celé série pak měl být román Owl in the Daylight, ten však Dick už nestihl před svou smrtí dopsat, a tak se zbývajících prací chopila jeho poslední manželka Tess, která dokončený román vydala letos na jaře v Americe. Ve chvíli, kdy nakladatelství vidělo, jak se o Dickovo vůbec poslední dílo zvedla obrovská vlna zájmu, vydalo v polovině osmdesátých let původní román pod názvem Rádio Svobodný Albemuth.

Přestože knihy Božské trilogie dokážou stát i samy o sobě, přece jen je lepší začít od začátku. K přečtení druhého dílu, Božské invaze, se tak hodí alespoň letmo nahlédnout mezi stránky Valisu, neboť prvky obou nejsou zas až tak odlišné, naopak se najde i několik, jež obě spojují. Kromě ústředního motivu božství a teologických disputací je to hlavně růžový paprsek, jedna z nejužitečnějších božích věcí, a také samotný Valis, jehož podstatu však nebudu těm, kteří ho nečetli vyzrazovat.

Hlavním hrdinou Božské invaze je Bůh sám. Původně tu vystupuje jako síla, která byla nucena prchnout na malý kopec metanové planetky kdesi daleko ve vesmíru, pak však potká několik zkrachovalých kolonistů a vytvoří za jejich pomoci plán. Trojice Herba Ashera (v roli sv. Josefa), sklerotické (bez legrace) Rybys Rommeyové (v roli Panny Marie) a Eliase Tatea, který je ve skutečnosti pravým Elijášem, jež přichází pár chvil před apokalypsou, musí Boha propašovat v lůně nemocné ženy zpět na Zemi, Terru, kde se před věky zrodil, ale odkud byl vyhnán Ďáblem (dosaďte si své oblíbené pojmenování). Přestože trojici zpočátku imigrační úřady vědeckého legátství (komunismu) a CIC (křesťansko-islámské církve) jen překážejí, nakonec se situace vyvine svým vlastním směrem.

Valis byl teologickou detektivkou, hutným textem, který se sice díky autorovu stylu dobře a rychle četl, přesto však byl povětšinou jen suchopárnou teorií. Božská invaze má naopak už od samého začátku kvalitní příběh, do něhož pomalu zasazuje jednotlivé střípky skládačky. Ze začátku proto vypadá všechno dost nevinně a až pak se začnou objevovat motivy božství a diskuzí na téma Jeho existence.

Dobrovolně se přiznám, že žádné konkrétní náboženství nevyznávám a že s křesťanskou církví většinou nechci mít žádné dočinění. O to více mne Božská invaze zasáhla. V mnohem větší míře než ve Valisu se tu nakládá s prvky jak křesťanského, tak i židovského náboženství, pronáší se tu z pohledu relativního ateisty velice důležité otázky a nachází se na ně zajímavé odpovědi. Tenhle Dickův román, stejně jako celá Božská trilogie, vás rozhodně nebude tlačit k nedělní návštěvě kostela, naopak vám zahřeje myšlenkové pochody a nechá vás uvažovat nad tím, jak to vlastně v téhle rovině bytí vypadá nebo nevypadá. Na druhou stranu je nutno říct, že pokud jste člověk věřící, pravděpodobně si knihu moc neužijete, protože o většině v ní obsažených věcí asi už máte delší dobu jasno. Dick sám se o náboženská témata velmi zajímal v průběhu celého života, obzvláště po událostech, které se mu staly na počátku sedmdesátých let. V Božské trilogii se tak snažil napsat dílo, které by dalo veškerému životu nějaký hlubší smysl, nebo alespoň základní pevnou hodnotu.

Zda se mu to podařilo, to si musíte posoudit sami. Za sebe vám nejen Božkou invazi, ale i celou trilogii, vřele doporučuji, i v případě, že Philipa K. Dicka vůbec neznáte, nebo science fiction vůbec nečtete. Víc než co jiného je totiž tahle série syntézou všech možných směrů, které si přetváří do svého vlastní univerza. V případě recenzovaného románu navíc má přitažlivý děj, který vám dovolí na vlně nevinného začátku a vždy vytříbeného autorova jazykového stylu nepozorovatelně vplynout do vod spekulací a konspiračních teorií.

Název originálu: The Divine Invasion
Český název: Božská invaze
Autor: Philip K. Dick
Překlad: Filip Krajník
Obálka: Pavel Růt
Počet stran: 260
Vydalo: Argo, Praha 2008
Doporučená cena: 258 Kč
Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Invaze, v jejímž čele stojí Bůh a Philip K. Dick