Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Institut pro studium literatury doplní práci akademiků i nakladatelů

Redakce

Redakce

20. 10. 2010

FOTO: KnihaV Praze proběhlo dne 14. 10. 2010 první zasedání správní rady Institutu pro studium literatury (IPSL). Ten byl založen v letošním roce českými odborníky z literárněvědné oblasti.

FOTO: Kniha

Literární podzim, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Účel IPSL tkví hlavně v rozvoji a podpoře literárněvědného výzkumu, ale i prohlubování vzdělání v oblasti literatury a literární vědy v České republice. „Institut může přispět k rozvoji literární vědy tam, kde stávající akademické instituce v Česku nemohou v úplnosti pokrýt některé úkoly, popřípadě dluhy přetrvávající z minulosti,“ řekl čerstvě zvolený předseda správní rady IPSL prof. Jiří Stromšík.

Literární vědci a bohemisté, spojme se!

K iniciativě literárních vědců se dále připojili například bohemisté Jiří Opelík, Jiří Brabec a Josef Vojvodík nebo rusista Tomáš Glanc. První výzkumné projekty se začnou realizovat  již v příštím roce, zaměřeny budou na osobnosti českého kritického myšlení: F. X. Šaldu, Josefa Kodíčka nebo Růženu Grebeníčkovou. Institut pro studium literatury se však ve své činnosti nehodlá věnovat pouze vědě, v plánu jsou též například přednáškové cykly pro studenty vysokých škol.

Vedle výzkumu a vzdělávání se IPSL soustředí též na vydávání publikací, mělo by jít jak o odborné studie a monografie, tak i o populárněvědná nebo esejistická díla přístupná širší veřejnosti. „Nechceme komunikovat pouze s úzkým okruhem literárněvědných odborníků; byli bychom rádi, kdyby z naší práce měly užitek co nejširší vrstvy čtenářů s alespoň elementárním zájmem o otázky spojené s literaturou a naší literární historií,“ řekla nové zvolená ředitelka institutu Eva Jelínková. IPSL bude klást důraz především na díla české literatury, v teoretické rovině se však nebude vyhýbat ani dílům překladovým.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Institut pro studium literatury doplní práci akademiků i nakladatelů