Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Inspiroval mě syn i biblický příběh, říká o své knize Renáta Fučíková

Hana Mazancová

Hana Mazancová

31. 10. 2014

Už to skoro vypadalo, že pokud chcete dětem přečíst pěkné pohádky bez moderních nesmyslů a trapné snahy zaujmout dnešní mládež, musíte se vrátit ke starým dobrým klasikům. Opravdu dobře napsané příběhy aby jeden pohledal. Nyní ale vychází kniha ilustrátorky Renáty Fučíkové. A ta rozhodně stojí za pozornost.

OBR: Renáta Fučíková: Jakub a hvězdy

Inspiroval mě syn i biblický příběh, říká o své knize Renáta Fučíková. Zdroj: Nakladatelství Mladá fronta

Nápad na tento svůj ryze autorský projekt dostala Renáta Fučíková už v roce 2008. Po šesti letech spatřila světlo světa kniha s názvem Jakub a hvězdy.

„Inspiroval mě můj syn, který se jmenuje Jakub,“ prozradila na křtu knihy autorka Renáta Fučíková. Nebyl to ovšem jediný podnět. „Příběh o Jakubovi a otevřené hvězdné obloze je jeden z nejstarších, které známe. A vypráví právě o pozorování oblohy. Je to příběh z Bible, ze Starého zákona. A i tento příběh dal knize název,“ vysvětlila.

Renáta Fučíková (*1964 v Praze) vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, ateliér ilustrace a užité grafiky. Zabývá se zejména ilustrováním dětských knih, pracovala například na ilustracích pohádek bratří Grimmů, Oscara Wildea či Hanse Christiana Andersena. Mezi její nepřehlédnutelné publikace patří objemná Historie Evropy z roku 2011 či komiksový životopis Antonína Dvořáka.

Kniha vypráví o malém Jakubovi, který se s rodinou stěhuje z města na venkov. Když v novém domě ve svém půdním pokoji poprvé ulehl do postele, bál se usnout. Otec mu proto začal vyprávět příběhy o hvězdné obloze, kterou mohli sledovat střešním oknem. A právě ve chvíli, kdy otec začíná Jakubovi vyprávět pohádky, se Fučíková projevila nejen jako zdatná ilustrátorka, jak ji ostatně všichni znají, ale i jako neotřelá, nápaditá spisovatelka.

Vyprávění o hvězdné obloze

„Tyto příběhy poslouchal můj syn, když byl malý. A mně je zase vyprávěl můj dědeček,“ prozradila Fučíková. Podle svých slov se snažila psát tak, aby zaujala i dnešní děti. Zároveň bylo cílem do vyprávění zakomponovat i nepříjemné zážitky křivdy, šikany či špatnosti, které mohou lidé svým jednáním druhým způsobit.

Renáta Fučíková: Jakub a hvězdyFučíková ve svých příbězích spojuje hned několik oborů, například historii či astronomii.

„Hledala jsem v odborných knihách, radila jsem se s hvězdnými mapami starověkými, středověkými i těmi současnými. To nad námi jsem se snažila podat tak, aby to bylo záživné i svěží,“ řekla autorka na křtu.

O nápaditých kresbách profesionální autorky sice netřeba mluvit, pozornost je třeba věnovat i grafickému provedení knihy. Každá rovina jednotlivého příběhu je odlišena také barevně. Vyprávění o Jakubovi a jeho rodině je vyvedeno modře, kdežto samotná pohádka je natištěna v černé barvě.

Jednotlivá vyprávění mají pomoci Jakubovi ve správných rozhodnutích, a zároveň ho mají naučit schopnosti vyvarovat se vlastních chyb. Fučíková tak stvořila vlastní mytologii, přičemž se nechala inspirovat několika tradičními příběhy, které se váží ke dvanácti znamením zvěrokruhu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Inspiroval mě syn i biblický příběh, říká o své knize Renáta Fučíková