Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Inspirace na léto: Diamant na zubu!

Redakce

Redakce

4. 6. 2010

Máte zářivý úsměv? Krásné bílé zuby? Pokud ano, můžete mít úsměv ještě krásnější! A pokud ne, tento článek pro vás bude inspirací. Hitem letošního léta je dentální šperk neboli dentální kamínek připevněný na předních zubech.

Zdroj: archiv Profimed.cz

Co jsou dentální šperky?

Jistě se ptáte, co to jsou dentální klenoty? Dentální klenoty (šperky) jsou speciální ozdoby – kamínky, které mohou být bez problému připevněny na vaše zuby. Jsou to speciální ozdoby z pravého diamantu, zirkonu a jiných drahokamů a polodrahokamů, obvykle ve velikosti 1,5 až 2,5 mm, které se mohou bez následků připevnit na zdravé zuby. V úsměvu působí výrazně, ale nerušivě!

Společnost Profimed (nejširší sortiment pomůcek ústní hygieny v ČR) uvedla v počátku letošního roku na trh dentální šperky řady Sparkle. Ty jsou z křišťálu a díky tomu jejich záře vydrží po mnoho let. V nabídce mají také několik řad šperků IZI, zlaté (bílé i žluté zlato) v různých tvarech a se vsazeným drahokamem (safír, rubín, smaragd) nebo polodrahokamem (zirkon). Hodně oblíbené jsou krystaly, které imitují výše uvedené (polo)drahokamy.

Zdroj: archiv Profimed.cz

Druhy šperků

Nabídka ozdob zahrnuje nejrůznější materiály, tvary, velikosti a barvy. Je možné si vybrat ze široké nabídky jednoduchých kamínků až po kamínky propracovanějších a složitějších tvarů jako například srdíčko, křížek nebo třeba podkova. Existuje celá řada ozdob ze stříbra a zlata, ať už z bílého, nebo žlutého. Zlaté šperky na zubech působí trochu extravagantněji.

Před a po aplikaci

Dříve, nežli se rozhodnete pro tento krok, měli byste zvážit své představy, protože dentální klenot bude novým výrazným prvkem vašeho vzhledu. Připravte se i na to, že budete středem zájmu, lidé vás budou obdivovat, ale najdou se i tací, kteří váš šperk budou považovat za velice výstřední. Pokud jste vše zvážili a s lékařem jste vybrali druh ozdoby i zub, na který bude připevněna, tak můžete přejít přímo ke zkrášlování.

Zdroj: archiv Profimed.cz

Zákrok je nebolestivý, a proto není potřeba anestezie. Stomatolog vám vyčistí a vyleští sklovinu depurační pastou (lešticí) bez fluoridů, případně povrch pod kamínkem zdrsní. Klenot se nalepí na naleptanou sklovinu (kyselinou fosforečnou) pomocí adhezivní látky, která je podobná té, kterou se připevňují fixní rovnátka. Tady je důležité upozornit, že k. fosforečná NENARUŠUJE sklovinu, ani ji ničím neporuší. Klenot se zataví polymerační lampou a okolí zubu s případnými přebytky pasty se pečlivě vyleští. Tato aplikace je bezbolestná a rychlá, záleží na druhu kamínku a jeho tvaru, ale většinou vše trvá v rozmezí 15 – 30 min. Tato doba vám zajistí zářivý úsměv!

Po aplikaci se doporučuje 1 – 2 hodiny nejíst a nepít, taktéž v den aplikace nejíst suché a tvrdé pochutiny jako třeba jablko nebo suchar. Důležitá je dokonalá ústní hygiena, šperk nevyžaduje zvláštní péči. Protože není narušena sklovina, můžete kdykoli šperk odstranit nebo jej vyměnit za jiný.

Nevadí šperk nositeli?

Přechod mezi povrchem zubu a ozdobou je zcela plynulý. Během několika dní se vnímání a nezvyk nového předmětu v ústech zcela vytratí. Spojení mezi šperkem a povrchem zubu je velmi pevné, proto není třeba se bát uvolnění během jídla.

Životnost šperku a cena

Šperk na zubu vydrží v závislosti na několika faktorech: namáhání ozdobného zubu; ústní hygiena; umístění šperku. V každém případě by měl vydržet nejméně 2 měsíce – záruční doba, mnohdy bude zdobit váš úsměv déle než 1 rok. A cena? Ta se pohybuje v rozmezí 500 – 1500 Kč. Odvíjí se od místa pracoviště (zubní ordinace), kde by byl šperk aplikován, a také od samotné jeho ceny.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Inspirace na léto: Diamant na zubu!