Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Inspirace a sblížení. Face2art říká mladým autorům, že v tom nejsou sami

Redakce

Redakce

29. 1. 2014

Obrať svou tvář k umění. To je motto umělecké soutěže face2art, která již druhým rokem objevuje mladé talenty nejrůznějšího zaměření. Spisovatelé, básníci, muzikanti, ale i choreografové z různých koutů České republiky se sešli v Praze a naplnili hlavní poslání soutěže: sblížit začínající umělce a přinést jim inspiraci.

FOTO: Jiří Žáček na face2art

Vyhlašování se zúčastnil i Jiří Žáček (vpravo), moderoval ho Pavel Smrkovský. Zdroj: Hudební mládež

Brno, Ostrava i Sokolov. Někdo jel vlakem, jiný zase autem nebo tramvají. Nakonec však všichni dorazili do kavárny Hudební a taneční fakulty AMU, kam je nalákal slíbený bohatý program. Fotografický a poetický workshop, lekce tvůrčího psaní se spisovatelkou Danielou Fischerovou. Účast osobností, mezi kterými vynikalo také jméno Jiřího Žáčka.

Rozpačitý začátek

Začátky bývají vždy poněkud napjaté a výjimkou nebyl ani tento ceremoniál. Skupinky známých, kteří přijeli pohromadě, okupovaly svůj stůl a nikdo ze členů nehodlal zpřetrhat vazby. Jednotlivci se buď rozpačitě rozhlíželi kolem sebe, nebo popadli knížku, která jim na vyhlašování umělecké soutěže nesměla chybět. Jen několik odvážlivců se pustilo do nesmělého, téměř šeptaného rozhovoru se svým neznámým sousedem.

Jako první byl na programu fotografický workshop. Kdo čekal školení o nadhledech a podhledech, barvách, světlu nebo vyjadřování emocí, spletl se. Místo toho pořadatelé vyslali účastníky ven s tím, že se mají za půl hodiny vrátit s třemi fotografiemi.

Poetický workshop se od toho fotografického příliš nelišil. Na uprostřed místnosti postavenou židli postupně usedali účastníci soutěže v kategorii báseň a nahlas předčítali svoji místy zajímavou, místy ne úplně zdařilou tvorbu. Avšak i přes občasné očekávané pointy a kostrbaté verše sklidili amatérští básníci možná své úplně první aplausy.

Jen tak si posedět

Pořadatelům soutěže totiž nešlo o to, aby rozvíjející se umělce poslali domů s kvantem naučených technických znalostí.  Jejich cílem bylo, aby se lidé s podobnými sny a představami sblížili, aby se seznámili s cizí tvorbou a získali sebevědomí, případně si uvědomili, že nejsou nejlepšími spisovateli na světě, což ale neznamená, že v nich není potenciál.

  • Soutěž face2art uspořádala již druhým rokem organizace Hudební mládež, kterou tvoří lidé se zájmem o kulturu a umění.
  • Od ostatních soutěží se liší hlavně profesionální porotou, kterou letos tvořili například spisovatelé Žáček a Fischerová.
  • Hlavní cenu v kategorii povídka i báseň získala studentka Literární akademie Anna Štičková.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Inspirace a sblížení. Face2art říká mladým autorům, že v tom nejsou sami