Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Inscenace Freska je vrcholem festivalu KoresponDance Europe

Redakce

Redakce

25. 5. 2011

FOTO: Fotka ze hry Freska, ženy hledící vlevoDvouletý projekt, na kterém společně pracovaly Česká republika, Francie, Německo a Slovensko vyvrcholí koncem května v Praze. Na festivalu KoresponDance Europe se na Nové scéně představí francouzský choreograf Paco Décina se svojí Freskou.

FOTO: Fotka ze hry Freska, ženy hledící vlevo

Freska, je zvláštní využitím videoprojekce jako nového způsobu scénografie Zdroj: se-s-ta.cz

Festival KoresponDance Europe už je v plném proudu. Přesto nás čeká ještě jeho nejzajímavější část. Představení Freska, ženy hledící vlevo se uskuteční 31. května na Nové scéně Národního divadla. Autorem je Paco Décina, významný francouzský choreograf.

Paco Décina se proslavil svým novým pojetím choreografie. Díky jeho zcela inovátorskému použití videoprojekcí si získal řadu ocenění na francouzské taneční scéně. Ve Fresce videoprojekce snímá přímo těla tanečníků, zachycuje jejich pohyb a podle toho dotváří scénografii díla. Díky tomuto bývá Décina občas označován za malíře pohybu. Českému publiku je také známý, Divadlo Komedie již hrálo některé jeho hry.

Po představení v Arše můžou diváci diskutovat s autorem

Během festivalu se odehrají i další představení, která stojí za zmínku. Konkrétně během posledních čtyř dnů festivalu budeme moci vidět například Atlas fantazie francouzské choreografky Béatrice Massin. Snaží se vždy propojit barokní a současný tanec. Její dílo se bude hrát v Divadle Archa stejně jako Narazil jsem na tebe německého choreografa Helgeho Lentoji. Po těchto představeních následuje v Arše diskuze právě s Lentojou.

Netradičně a s nadsázkou otevře další dva večery Pierre Nadaud a Gérard Vidal. Lid beze jména, jejich performace protíná celý festival a začíná téměř každé večerní představení. Nadaud položil základy této novátorské formy, Vidal, tanečník, tlumočník a herec, který se na scéně objevil nejdříve jako ležící-tlumočník, aby se záhy vložil do hry jako partner.

FOTO: Představení Nadauda a Vidala Lid beze jména

Hledáte smysl bytí? Možná ho naleznete v představení Lid beze jména

Společně se představí ve Studiu Alt@ další talenti. Je to aktuálně nejmladší choreografka Národního centra současného tance v Anger ve Francii Lou Cantor a slovenská choreografka Eva Klimáčková. První jmenovaná je autorkou vtipného tanečního dílka Bref, po kterém bude následovat choreografie slovenské autorky s názvem TOUCH.ED, v níž se navrací do světa smyslových vjemů a podvědomí, vypráví o poezii těla a prostoru.

Předposlední den festivalu se odehraje v Divadle Ponec. Zde dostane prostor pět tanečnic ve hře Pentimento české choreografky Andrey Miltnerové. Po ní následuje skica Lucie Kašierové ALA III, kde ukazuje svoji představu každodenního života umělce.

Proč celý projekt vznikl?

Festival KoresponDance Europe tedy probíhá v Divadle Archa, ve Studiu Alt@, v Divadle Ponec a vše končí na Nové scéně. Za jeho vznikem stojí projekt stejného názvu, který si kladl za cíl ukázat rozmanitost umělecké kreativity v zúčastněných evropských zemích, obohatit českou kulturní nabídku a přiblížit současný tanec rozmanitému publiku. Díky mnoha stážím, které poskytl mladým umělcům, se těmto cílům přiblížil.

Tento projekt získal podporu z programu CULTURE Evropské unie. Za jeho realizací můžem vidět čtyři instituce zabývající se tancem – z Německa skupina Steptext Dance Project, profesionální asociace A.S.T. ze Slovenska, festival Jamais Vu! za Francii a Českou republiku zastupuje SE.S.TA, centrum choreografického rozvoje.

KoresponDance Europe

Program:

28. 5. Divadlo Archa

Béatrice Massin: Atlas fantazie

Helge Letonja: Narazil jsem na tebe

29. 5. Studio Alta – HALA 30

Pierre Nadaud: Lid beze jména

Lou Cantor: Bref

Eva Klimáčková: TOUCH.ED

30. 5. Divadlo Ponec

Pierre Nadaud: Lid beze jména

Lucia Kašiarová: ALA III

Andrea Miltnerová: Pentimento

31. 5. Nová scéna Národního divadla

Paco Décina: Freska, ženy hledící vlevo

Vstupné: 250/180 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Inscenace Freska je vrcholem festivalu KoresponDance Europe